bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Jodek potasu - działania prewencyjne

W naszym mieście będzie dziewięć punktów wydawania tabletek.

Wczoraj w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie (MUW) odbyła się konferencja prasowa wojewody Konstantego Radziwiłła, podczas której zostały przekazane założenia dotyczące dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego utworzonych zostało 1567 punktów dystrybucji i - jak zapewnia wojewoda - odpowiednia liczba tabletek została zabezpieczona. W naszym mieście mamy dziewięć takich punktów (w tym jeden mobilny). Ich listę publikujemy pod tekstem.

Obecnie zagrożenie nie występuje, ale chcemy być przygotowani na każdą ewentualność. Należy pamiętać, że  jodek potasu powinno się stosować tylko w przypadku realnego zagrożenia.  Nie ma potrzeby i nie powinno się go brać na własną rękę i bez wskazań medycznych – tłumaczy wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego wydanie preparatu w punktach wydawania nastąpi dopiero po decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpoczęciu akcji wydawania tabletek jodku potasu.

- Jodek potasu powinien być przyjmowany zgodnie ze wskazaniami medycznymi, ponieważ jest to lek, który może wchodzić w interakcje z innymi produktami leczniczymi, a także wywoływać działania niepożądane. Każdy, kto ma wątpliwości w tym zakresie, powinien skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu – mówi Tomasz Sławatyniec. dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Zgodnie ze wskazaniami medycznymi preparat jodku potasu przeznaczony jest dla osób do  60 roku życia.

MUW zapewnia, że przygotowanie planu dystrybucji tabletek jodku potasu jest standardową procedurą, związaną z zarządzaniem kryzysowym. W przypadku uruchomienia wydawania, tabletki jodku potasu będą wydawane osobom bez względu na miejsce zamieszkania.

Według informacji Państwowej Agencji Atomistyki rosyjskie działania militarne na Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski.

Lista mareckich punktów

  1. Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Okólna 14
  2. Szkoła Podstawowa Nr 2, ul. Szkolna 9
  3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Markach, ul. Pomnikowa 21
  4. Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Wspólna 40/42
  5. Zespół Szkół nr 1 im. Jana Pawła II,  Al. J. Piłsudskiego 96
  6. Zespół Szkół nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia, ul. Wczasowa 5
  7. Przychodnia Esculap, ul. Fabryczna 1
  8. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Kardio-Med, ul. Sportowa 3
  9. Ochotnicza Straż Pożarna w Markach (mobilny punkt)

Poniżej w załączniku ulotka MSWiA na temat stosowania jodku potasu

MUW, TM
5 października 2022, godz. 09:52
#Zdrowie #Miasto

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry