bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Wiosenna edycja MSR już za nami

Zakończyła się wiosenna edycja zajęć z edukacji okołoporodowej dla rodziców, spodziewających się potomstwa.

W wiosennej edycji uczestniczyło 14 mareckich par, które przeszły 16 godzinny cykl zajęć. Zajęcia odbywały się w Centrum Aktywności Fabryczna, które gwarantuje doskonałe warunki lokalowe. Prowadzący mogli realizować zajęcia niezależnie od tego czy wymagały przeprowadzenia prezentacji multimedialnej, miejsca do ćwiczeń czy też warsztatów z użyciem wanienek i fantomów.  

W ramach zajęć z położną poruszono tematy związane z ciążą, porodem i połogiem jak również karmieniem i opieką nad noworodkiem. Dzięki temu uczestnicy wiedzą już jakie są walory porodu naturalnego, karmienia piersią, kiedy należy wybrać się do szpitala i jak skonstruować plan porodu, by uzyskać możliwie najlepszą opiekę i współpracę z personelem medycznym. Ratownik medyczny skupił się na praktycznych ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej małym pacjentom. Prawniczka przedstawiła najnowsze wymogi i prawa zarówno ciężarnej pracującej jak również rodziców podczas urlopu macierzyńskiego czy też wychowawczego. Fizjoterapeutka dokonała praktycznego przeglądu ćwiczeń, dedykowanych kobietom w ciąży. Prócz tego przyszli rodzice dowiedzieli się jak skutecznie zmniejszyć ból pleców z pomocą taśmy kinezjologicznej, która służy nie tylko sportowcom.

Wraz z psychologiem uczestnicy zróżnicowali pojęcia baby blues i depresja poporodowa. I wiedzą już gdzie leży granica między nimi i co zrobić, by jej nie przekroczyć. Zwieńczeniem zajęć były praktyczne warsztaty chustonoszenia. Chusty zapewniają maluszkom więź z rodzicem i jednocześnie dają większą swobodę ruchów dla noszącego.

Szkoła rodzenia w tym roku po raz kolejny dofinansowana jest z Narodowego Funduszu Zdrowia kwotą 12 tys. zł. Warto dodać, że na 2023 rok dofinansowanie uzyskało dziewięć programów z Mazowsza, z czego dwa z Marek. – dodaje Ada Gajek z Wydziału Promocji, Zdrowia i Sportu.

Wszyscy szkoleniowcy dołożyli wszelkich starań, by przedstawić wiedzę zgodną z najnowszymi standardami w swej dziedzinie, skutecznie walcząc ze stereotypami, wpajanymi nam przez nasze mamy i babcie.

Życzymy Uczestnikom samych szczęśliwych chwil w rodzicielstwie.

* Zajęcia są finansowane z budżetu miasta Marki w ramach kontynuacji na lata 2022-2024 programu polityki zdrowotnej pn. „Program Polityki Zdrowotnej Gminy Miasta Marki na lata 2019–2021 w przedmiocie działań edukacyjnych dla przyszłych rodziców zamieszkujących Gminę Miasto Marki”. Koordynatorem projektu jest Fundacja Zielone Pojęcie.

WPZ
25 kwietnia 2023, godz. 08:42
#Miasto #Zdrowie #CAF 3

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry