bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Dziś szczególne święto

5 maja przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. 

Obchody święta zostały zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. ubiegłego wieku. Hasło przewodnie pierwszych obchodów brzmiało „Spotkanie z godnością”. Święto ma być okazją do wyrażenia sprzeciwu wobec dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami w pracy, w urzędach, w dostępie do edukacji czy w życiu codziennym.

Niech ten dzień będzie dla wszystkich okazją do refleksji nad tak oczywistymi prawami osób z niepełnosprawnościami jak: podmiotowość, godność, wolność, równość. Każdemu – także osobom ze szczególnymi potrzebami – należą się równe szanse oraz takie same prawa - podkreśla burmistrz Jacek Orych.

Poszanowanie godności każdego człowieka niezależnie od stopnia jego sprawności jest wartością nadrzędną i należy wcielać ją w życie każdego dnia.Ten dzień to doskonała okazja na zastanowienie się nad otaczającą nas rzeczywistością i wyjątkowo uważne wsłuchanie się w głosy osób z niepełnosprawnościami dotyczące barier, które spotykają w codziennym życiu.

Osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, opiekunom i asystentom życzymy, aby każdego dnia doświadczali empatii i otwierania się na ich potrzeby.

Warto nadmienić, że tego dnia obchodzony jest zarówno Dzień Europy, jak i celebrowany jest w Radzie Europy „Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej".

WPZ
5 maja 2023, godz. 14:06
#Miasto #Zdrowie

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry