bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Garść informacji dla osób niemieszkających w stolicy.

1 lipca 2024 r. w Warszawie zaczyna działać pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu. 

Obejmie większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. Na tym obszarze ograniczony zostanie wjazd pojazdów emitujących najwięcej trujących spalin. Dzięki temu w mieście spadnie ilość zanieczyszczeń powietrza i poprawi się stan zdrowia jego mieszkańców.

  • Ograniczony zostanie wjazd pojazdów z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starszych niż 27 lat lub niespełniającyh normy Euro 2 oraz pojazdów z silnikiem Diesla (w tym LPG) starszych niż 19 lat lub niespełniających normy EURO 4.
  • Przez pierwsze 3,5 roku zwolnieni z nich będą mieszkańcy stolicy rozliczający w niej podatki. Wymogi będą więc dotyczyły tylko 3 proc. pojazdów w Warszawie.
  • Sprawdź, czy Twoje auto jest zwolnione z wymogów (otwiera się w nowej karcie). Seniorzy (ukończone 70 lat) i osoby z niepełnosprawnością będą zwolnieni bezterminowo, co potwierdzi specjalna nalepka.
  • Łącznie SCT obejmie obszar 37 km kw., czyli 7 proc. powierzchni stolicy. Ulice graniczne będą znajdowały się poza strefą czystego transportu.

Rozwiązanie, które będzie wspierać funkcjonowanie strefy czystego transportu (SCT) w Warszawie, to specjalne nalepki do umieszczenia na przedniej szybie samochodu. Zdecydowana większość kierowców ich nie potrzebuje. Dotyczą one tylko tych kilku procent aut, które nie spełniają ogólnych wymogów SCT, ale z różnych względów przyznano im wyjątkowe prawo wjazdu do strefy – czasowo lub bezterminowo.

Według informacji na stronie internetowej m.st. Warszawy, u 97 proc. kierowców 1 lipca 2024 r. (czyli z dniem, gdy zacznie funkcjonować strefa czystego transportu) nie dojdą żadne nowe obowiązki związane z ich autem. Jeśli spełniają wymogi strefy (czyli jeżdżą 27-letnim lub nowszym samochodem benzynowym albo 19-letnim, lub nowszym samochodem z silnikiem Diesla) nie potrzebują spełniać dodatkowo żadnego formalnego warunku.

Jeżeli ich samochód zostanie poddany kontroli przez policję, służby miejskie lub też elektroniczny system nadzoru, odczytany zostanie jego numer rejestracyjny. Na tej podstawie auto odszukane zostanie w Centralnej Ewidencji Pojazdów i organ kontrolujący potwierdzi jego prawo wjazdu do SCT. 

Więcej informacji na stronach:

WOŚ
6 czerwca 2024, godz. 12:55
#Środowisko

zdjecie
fot. 1
fot. 2

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry