bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Aktywni mieszkańcy w akcji

Do Mareckiego Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 20 pomysłów-zadań

Każdy z nas może bezpośrednio zdecydować, na co wydać część pieniędzy z budżetu naszego miasta. Taką możliwość daje Marecki Budżet Obywatelski. We wrześniowym głosowaniu będziemy decydować, na co w przyszłym roku wydać 800 tys. zł. Z tej kwoty 650 tys. zł trafi na tzw. zadania twarde (czyli inwestycje) oraz 150 tys. na zadanie miękkie (np. koncerty, szkolenia, warsztaty).

Jesteśmy na półmetku tegorocznej edycji Mareckiego Budżetu Obywatelskiego. Po pierwsze, ukonstytuował się Zespół ds. MBO, który sprawuje pieczę nad całością prac. Po drugie, aktywni mieszkańcy już zgłosili pomysły do budżetu obywatelskiego.

Do 24 kwietnia wpłynęło 20 propozycji. To o jedną więcej niż rok temu – mówi Ada Gajek, sekretarz Zespołu ds. MBO.

Zupełnie inne są natomiast proporcje. W ubiegłym roku mieszkańcy zgłosili tylko trzy projekty miękkie, w tym roku jest ich już osiem. Mniej za to jest projektów twardych (czyli inwestycyjnych). Rok temu było ich 16, obecnie 12.

Jesteśmy już po sprawdzeniu zadań od strony formalnej. Teraz poszczególne wydziały urzędu miasta będą analizować je od strony merytorycznej. Wyniki weryfikacji będziemy znać najpóźniej do 31 sierpnia. Trzymamy kciuki, by jak najwięcej zadań przeszło ją pozytywnie – dodaje Ada Gajek.

Po weryfikacji i ewentualnych odwołaniach, na naszych stronach marki.pl, zdecyduj.marki.pl oraz w mediach społecznościowych opublikujemy listę projektów dopuszczonych do głosowania. Rozpocznie się ono po wakacjach 7 września i zakończy 21 września.

Prawo do głosowania ma każdy mieszkaniec Marek – bez względu na wiek. Głos będzie można oddać elektronicznie, e-mailowo lub w sposób tradycyjny. Zwycięskie projekty zostaną wpisane do projektu budżetu miasta na 2025 r.

Z roku na rok w głosowaniu bierze udział coraz większa liczba mieszkańców. To tylko dobrze o nas świadczy – jesteśmy społecznością, która coraz mocniej angażuje się w lokalne sprawy. Dwa lata temu w głosowaniu wzięło udział 3,1 tys. osób, w ubiegłym roku – 3,9 tys. Mamy nadzieję, że w tym roku po raz pierwszy (i to znacząco) przekroczymy pułap 4 tys. głosujących – mówi Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza i członek zespołu ds. MBO.

Panie, Panowie, a zatem do dzieła!

Materiał pochodzi z najnowszego biuletynu Marki.pl

TM
11 czerwca 2024, godz. 11:06
#Miasto #Budżet obywatelski

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry