bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Wprowadzimy bon żłobkowy

Comiesięczna wartość wsparcia wyniesie 300 zł na dziecko.

Co zrobić, gdy kończy się urlop rodzicielski, a dziecko nie jest jeszcze w wieku przedszkolnym? Takie pytanie zadaje sobie wielu młodych rodziców, którzy chcą pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową. Chcemy im pomóc. W marcowy numerze biuletynu Marki.pl sygnalizowaliśmy, że ruszyły prace nad bonem żłobkowym. Byłaby to forma finansowego wsparcia dla świeżo upieczonych rodziców. Burmistrz Jacek Orych podkreśla, że było wiele zapytań w tej sprawie.

- Szukaliśmy możliwie najlepszej odpowiedzi. Jest nią Marecki Bon Żłobkowy. W maju program był gotowy i w formie projektu uchwały mogliśmy go przedstawić Radzie Miasta - mówi Jacek Orych.

„Celem uchwały jest stworzenie przyjaznych warunków dla rodzin z dziećmi poprzez udział gminy w zapewnieniu środków finansowych w wysokości 300 zł miesięcznie na każde dziecko w wieku od 1 roku do 3 lat” - czytamy w dokumentach przedstawionym radnym.

W środę wieczorem projekt uzyskał aprobatę Rady Miasta.

 Możliwość wyboru

Ratusz zaproponował cztery warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać samorządowe świadczenie. Rodzice dziecka muszą mieszkać w Markach i odprowadzać podatki do Urzędu Skarbowego w Wołominie, wskazując nasze miasto jako miejsce zamieszkania.

- Muszą być też aktywni zawodowo. Są jednak odstępstwa od tego warunku. Na świadczenie mogą liczyć osoby, które uczą się w systemie dziennym, długotrwale chorują bądź są niepełnosprawne. Podajemy też pomocną dłoń bezrobotnym. Mogą otrzymać bon na trzy miesiące. Muszą się jednak w tym okresie podjąć działania zmierzające do aktywizacji zawodowej. Jeśli po pół roku nie podejmą pracy pomimo realnej możliwości zatrudnienia, bon żłobkowy przestanie być wypłacany - mówi Magdalena Rogalska-Kusarek, szefowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach, który będzie zarządzać programem.

Czwartym warunkiem jest zawarcie umowy z niepublicznym żłobkiem, klubikiem dziecięcym, opiekunem dziecięcym lub legalnie zatrudnioną nianią.

- Wyszliśmy z założenia, że trzeba dać rodzicom możliwość wyboru formy opieki nad dzieckiem - dodaje Jacek Orych.

Warto też podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu innych gmin Marki nie wprowadzą kryterium dochodowego.

- Od 1 lipca wnioski będzie przyjmować Marecki Ośrodek Pomocy Społecznej w punkcie 500+ przy ul. Lisa-Kuli 5A. Świadczenie będzie wypłacane przez rok - od września do sierpnia. Pieniądze będą przelewane wyłącznie na konto - precyzuje Magdalena Rogalska- Kusarek.

Koszt, czyli inwestycja

Z danych ewidencji ludności wynika, że w 2016 r. urodziło się w Markach 464 dzieci, a w 2017 r. - 480. Służby finansowe miasta szacują, że w tym roku koszty budżetowe wyniosą 240 tys. zł. Będzie to jednak inwestycja w przyszłość.

- Zakładamy, że dla części osób będzie to zachęta do zameldowania się w Markach. A to oznacza dla nas zwiększenie dochodów z tytułu udziału w podatku PIT. Podobny efekt przyniesie powrót rodziców na rynek pracy - podkreśla Beata Orczyk, skarbnik Marek.

TM
23 maja 2018, godz. 08:00
#Edukacja

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry