bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

By uratować życie

Miasto wyposaży mieszkańców domów komunalnych w czujniki dymu i czadu.

Co roku w całej Polsce z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie 100 osób, a 2 tys. ulega podtruciu – takie są zatrważające dane Państwowej Straży Pożarnej. Ryzyko jest ogromne, bo czad jest nazywany cichym zabójcą. To gaz niewidoczny, nie ma smaku ani zapachu. W tej sytuacji strażacy rekomendują zastosowanie czujek, które w porę są w stanie ostrzec domowników.

W takie czujki (czadu oraz dymu) na nowy sezon grzewczy zostaną wyposażeni mieszkańcy tych domów komunalnych, które są ogrzewane paliwem stałym (drewno, węgiel). Miasto kupiło 550 zestawów takich urządzeń, po które lokatorzy budynków komunalnych mogą się zgłaszać do Zakładu Usług Komunalnych. Zasada działania jest prosta: w przypadku wykrycia niebezpiecznego zjawiska czujki będą alarmować przy pomocy sygnału dźwiękowego oraz optycznego. Wówczas można błyskawicznie zareagować np. wietrząc lokal i ewakuując domowników.

Więcej o czujkach na stronie www.straz.gov.pl

Jak działa autonomiczna czujka dymu?

Jeżeli do jej wnętrza wniknie dym, natychmiast uruchomi się głośny alarm dźwiękowy oraz alarm optyczny (zacznie migać czerwona dioda). Urządzenie, mimo że nie zapobiegnie powstaniu pożaru, skutecznie może zaalarmować Ciebie i Twoich najbliższych o powstałym pożarze, co umożliwi to szybkie opuszczenie zagrożonego mieszkania lub domu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w porze nocnej, kiedy wszyscy śpią.

Montaż czujki dymu w mieszkaniu jest bardzo prosty, a zasilana może być zarówno z sieci elektrycznej, jak i z baterii. Istotne jest miejsce, w którym zostanie zamontowana. Najlepiej ulokować ją w centralnej części sufitu, np. w przedpokoju. Nie zaleca się montażu detektorów dymu na suficie w kuchni (mogą pojawić się fałszywe alarmy spowodowane obecnością pary wodnej), w pobliżu okien i klimatyzatorów (zaburzają przepływ powietrza), łazience (ze względu na dużą wilgotność powietrza) oraz w miejscach podatnych na brud i kurz (mogą powodować zakłócenia działania czujki). Pamiętaj też o niezbędnych czynnościach konserwacyjnych, np. czyszczeniu czujki, wymianie baterii.

Po co Ci czujnik tlenku węgla?

Wykrywa ona już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla (czadu) w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu masz czas, by zapobiec zatruciu czadem, zwanym potocznie „cichym zabójcą”. Rozważ zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w sypialni śpiących trudno obudzić..., a także w pobliżu podgrzewacza gazowego, tzw. junkersa. Pamiętaj o konieczności właściwego użytkowania czujki tlenku węgla – tylko w pełni sprawna i odpowiednio konserwowana skutecznie ostrzeże Cię przed „cichym zabójcą”.

Przed czym chroni czujka gazu?

Jeżeli w Twoim mieszkaniu, np. w kotłowni lub łazience, znajduje się instalacja gazowa, zastanów się nad zamontowaniem czujki gazu ziemnego. W przypadku rozszczelnienia się instalacji, zasygnalizuje Ci pojawienie się w Twoim mieszkaniu palnej mieszaniny gazów (grożącej wybuchem).

Wszystkie opisane czujki ostrzegą Cię o niebezpieczeństwie, pozwalając na odpowiednią reakcję: ewakuację, powiadomienie służb ratowniczych oraz ewentualnie samodzielne gaszenie pożaru lub przewietrzenie pomieszczeń.

oprac. TM
20 marca 2019, godz. 13:25
#Miasto #Zakład Usług Komunalnych

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry