bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Debata śmieciowa

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze środowego spotkania.

Dziękuję mieszkańcom za udział w spotkaniu – zarówno uczestnikom spotkania w szkole przy Dużej, jak i tym przy komputerach. Dołączam link do nagrania. Obiecałem także zamieszczenie prezentacji, której nie dane mi było dane pokazać w środę. Nagram do niej komentarz i w przyszłym tygodniu zamieszczę w internecie.

Wracając do środowego spotkania – w jego trakcie zaproponowałem modyfikację systemu opłat za odpady komunalne. Jednym z najważniejszych wątków dyskusji był motyw odliczania wody z podliczników. Jeśli chcemy uszczelnić system, nie możemy w nim otwierać furtek. Szukamy jednak kompromisowego rozwiązania. Na stole leżą dwie opcje. Pierwsza z nich zakłada, że przy wyliczeniu opłaty za śmieci w 2019 r. będzie można odjąć zużycie wody z podlicznika za 2018 r. Druga zakłada, że do wyliczenia stawki weźmiemy tylko zużycie w czwartym kwartale 2018 r. (październik, listopad, grudzień). Jesienią konewki i węże ogrodowe spoczywają już na strychach i w garażach. Problem podliczników oraz zużycia ogrodowej i basenowej wody automatycznie zniknie. Obie opcje sprawdzamy teraz do strony prawnej.

Stale będę podkreślał – my nie zarabiamy ani grosza na śmieciach i nie chcemy zarabiać. Ba, w tej chwili dokładamy do tego „interesu”, zabierając pieniądze z innych pozycji w budżecie. Organizacja wywozu i zagospodarowania odpadów to nasz obowiązek ustawowy. Wierzcie mi, gdybym tylko mógł, chętnie bym się tego problemu pozbył i dał Wam wolną rękę w zawieraniu umów z firmami odpadowymi. Nie mam do tego prawa, a dziś mazowieckie samorządy zbierają cięgi od mieszkańców.

Jacek Orych, burmistrz Marek

WPZ
22 marca 2019, godz. 20:15
#Środowisko

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry