bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Oferta na Skwer Pamięci Narodowej

Do przetargu stanęło konsorcjum, którego liderem jest firma Ziel-Bud.

To już trzecie postępowanie na wybór firmy, która zrealizuje to szczególne miejsce w naszym mieście. W dwóch poprzednich przetargach nie wpłynęła ani jedna oferta. Tym razem jest trochę lepiej. O zamówienie na stworzenie Skweru Pamięci Narodowej (obecnie Pomnik X Powieszonych) stara się konsorcjum pod wodzą warszawskiej firmy Ziel-Bud. Firma jest gotowa przygotować tę inwestycję za ponad 366,8 tys. zł. Kosztorys miasta jest nieco niższy (prawie 340 tys. zł). Rozpoczęło się sprawdzanie oferty konsorcjum Ziel-Budu.

Centralnym punktem Skweru Pamięci Narodowej pozostanie Pomnik X Powieszonych, który upamiętnia ofiary hitlerowskiej zbrodni dokonanej w Markach na więźniach Pawiaka w 1942 r. To tu odbywały się i będą odbywać się najważniejsze uroczystości patriotyczne w mieście.

Na tyłach pomnika powstaną pergola z miejscami siedzącymi i mur pamięci z trzema blendami nawiązującymi do architektury mareckich kamienic. To tam zostaną ulokowane trzy tablice: z najważniejszymi bitwami w dziejach polskiego oręża, najważniejszymi datami w historii państwa oraz cytat z marszałka Józefa Piłsudskiego „Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”. W murze pamięci znajdą też miejsce dwie szklane cegły, w których zostanie umieszczona ziemia z najważniejszych polskich nekropolii pozostałych na Kresach, czyli Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie.

TM
25 marca 2019, godz. 12:49
#Inwestycje #PIT dla Marek = inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry