bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Weszliśmy do pierwszej setki

Awans Marek w samorządowym rankingu "Wspólnoty".

W 2017 r. roku byliśmy na 115 miejscu, rok później znaleźliśmy się już na 80 – taki wniosek płynie z dorocznego rankingu zamożności gmin, powiatów i województw na 2018 r. Przygotowuje go „Wspólnota”, ogólnopolski periodyk, a dane opracowują eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego.

Marki znajdują się w kategorii „miasta inne”, do której zakwalifikowano prawie 600 miejscowości. By wynik był jak najbardziej sprawiedliwy, dochody każdej gminy dzielone są przez liczbę jej mieszkańców. Według ekspertów, w ubiegłym roku dochody naszego samorządu per capita wyniosły 3821,5 zł.

Ten wynik można zestawić z innymi miastami naszego powiatu. Wyżej plasują się Kobyłka (51 miejsce – 4079 zł na głowę) oraz Radzymin (63 – 3960,3 zł). Mniej zamożne od Marek są Zielonka (86 – 3769,1 zł), Ząbki (105 - 3629,8 zł) oraz Wołomin (3114 zł). Gdyby zestawić Marki z inną kategorią – miast na prawach powiatu – dysponowaliśmy podobnymi dochodami na głowę mieszkańca jak Elbląg, Zabrze czy Bytom.

Warto spojrzeć na strukturę dochodów naszego miasta. Bardzo dużo zależy od nas – mieszkańców. Chodzi o udział w podatku PIT, który pobiera państwo. Przypomnijmy, że ponad 38 proc. tej daniny trafia do samorządu. W przypadku Marek w 2018 r. była to kwota prawie 51,5 mln zł. To ponad 30 proc. budżetu i największa pozycja w jego strukturze dochodów.

- Dlatego nieustannie apelujemy do mieszkańców, by wskazywali w rocznym rozliczeniu podatkowym Marki jako miejsce zamieszkania. Nic nas to nie kosztuje, a dzięki zwiększającym się do tej pory wpływom z PIT możemy realizować inwestycje. W ubiegłym roku ich wartość przekroczyła 42 mln zł. Budujemy szkoły, drogi i miejsca spotkań dla mieszkańców – przypomina burmistrz  Jacek Orych.

Czy w przyszłym roku Marki awansują w rankingu? Jak widać - wiele zależy od nas samych. Nie można jednak zapomnieć o planowanych zmianach w PIT. Pierwsza stawka spadnie z 18 do 17 proc., nie będzie pobierany podatek od osób poniżej 26 roku życia, mają również zostać podwyższone koszty uzyskania przychodu. To, co będzie korzystne dla szeregowego podatnika, odbije się negatywnie na dochodach wszystkich bez wyjątku samorządów w Polsce.

- Oszacowaliśmy skutki finansowe zmian dla Marek. Likwidacja PIT dla osób poniżej 26 roku życia to roczna utrata 1,4 mln zł. Obniżenie podatku do 17 proc. to ubytek kolejnych 4 mln zł. Podwyższenie kosztów uzyskania przychodu spowoduje, że nie otrzymamy od państwa 2,2 mln zł. W sumie kolejny budżet naszego miasta będzie chudszy o 7,6 mln zł. To pieniądze, za które można byłoby wybudować lub zmodernizować kilka kilometrów dróg – tłumaczyła niedawno Beata Orczyk, skarbnik Marek.

Dlatego tak ważne jest rozliczanie podatku PIT w naszym mieście. Nie zrobiło tego do tej pory co najmniej kilka tysięcy osób. Ich jedna decyzja może spowodować utrzymanie dynamiki dochodów i inwestycji, których tak bardzo tutaj wszyscy potrzebujemy.

By rozliczać PIT w Markach, można wykonać jedną z trzech czynności:

- zameldować się w naszym mieście

- złożyć formularz aktualizacyjny ZAP3

- w rocznym zeznaniu podatkowym na platformie „Twój ePIT” wpisać Marki jako adres zamieszkania.

Link do raportu "Wspólnoty" - TUTAJ

TM
23 lipca 2019, godz. 14:46
#Inwestycje #PIT dla Marek = inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry