bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

80. rocznica powstania Państwa Podziemnego

Po raz kolejny obchodziliśmy święto 27 września.

27 września 2018 r. w Markach. o godz. 12.00 przed pomnikiem w Markach-Strudze upamiętniającym walki żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków -Marki” obchodziliśmy święto Polskiego Państwa Podziemnego. Święto to uchwalił Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (11 września 1998 r.) dla uczczenia pamięci Polaków, którzy w 1939 roku powołali do życia tajne państwo ze wszystkimi jego strukturami: parlamentem, do którego weszli przedstawiciele wszystkich partii, rządem, wymiarem sprawiedliwości, skarbem i gospodarką, szkolnictwem, zdrowiem i pomocą społeczną, kulturą, a także armią. Polskie Państwo Podziemne działało na terenach okupowanych od 1939 do 1945 i było fenomenem w wojennej Europie. W mareckiej uroczystości  udział wzięli kombatanci, licznie stawiły się reprezentacje szkół z pocztami sztandarowymi.

Burmistrz Jacek Orych wskazał na unikatowość Polskiego Państwa Podziemnego i podziękował gościom za tak liczne przybycie, jednocześnie podkreślając, że to szczególne święto powinno być dla nas przykładem, w jaki sposób można wspólnym wysiłkiem budować Ojczyznę.

Antoni Widomski – prezes senior OSP w Markach takimi słowami wspominał trud naszych przodków: „ Jest to dzień pamięci o ludziach dla których słowa  jeszcze Polska nie zginęła, PÓKI MY ŻYJEMY stały się faktem. I te słowa „Póki My Żyjemy” możemy i powinniśmy powtarzać zawsze.”

Licznie przybyłe delegacje złożyły przed pomnikiem żołnierzy wieńce i wiązanki kwiatów. Na koniec w krótkiej modlitwie ks. Adam Żurad, proboszcz parafii pw św. Andrzeja Boboli podkreślił, że powinniśmy „zamazywać zło dobrem”.

Cześć pamięci Tych, którzy chcieli i potrafili budować zręby państwowości polskiej w najtrudniejszych warunkach wojennej zawieruchy

wpz
27 września 2019, godz. 15:15
#Miasto

zdjecie
fot. 1
fot. 3
fot. 5
fot. 6
fot. 7

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry