bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Jak uniknąć zakażenia

Informacja Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Bardzo duże zainteresowanie wywołała informacja o dwóch osobach, które z naszego miasta zostały zabrane do szpitala zakaźnego z podejrzeniem koronawirusa. Na szczęście wyniki badań okazały się negatywne, o czym w środę poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Z kolei Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego zwróciło się do gmin z naszego powiatu z prośbą o opublikowanie informacji, jak uniknąć potencjalnego zakażenia. Poniżej znajdziecie Państwo treść informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 25 stycznia oraz linki do przydanych stron internetowych.

------------------

Koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej.

W przypadku kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny) przyleci do Polski:
• wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;
• w samolocie – będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy  i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia
Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.
W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:
- gorączka powyżej 38 stopni C;
- kaszel;
 - duszność.
podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach. Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.
---------------

Zachęcamy także do odwiedzenia stron internetowych:

- Głównego Inspektoratu Sanitarnego - https://gis.gov.pl/
- Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wołominie http://wolomin.psse.waw.pl/http://wolomin.psse.waw.pl/
- Powiatu Wołomińskiego - https://www.powiat-wolominski.pl/info/zawartosc/457/

TM
12 lutego 2020, godz. 14:48
#Miasto #Zdrowie

zdjecie
fot. 1

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry