bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Proszę, nie karm ptaków chlebem!

Kilka porad Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Jak i kiedy należy prawidłowo dokarmiać ptaki, czy wieszać karmiki i budki oraz co zrobić z podlotem, który wypadł z gniazda? Dla tych osób, które lubią ptaki i dokarmiają m.in. kaczki działający na terenie naszego miasta OTOP daje kilka ważnych rad.

Czy ptaki można dokarmiać przez cały rok?

Można, ale po co? Wiosna, lato i jesień, a nawet łagodna zima – w każdej porze roku ptaki potrafią znaleźć to, co dla nich najlepsze, czyli naturalny pokarm. Mogą to być nasiona traw, chwastów i innych roślin, owoce, jagody, orzechy, roślinność wodna, części roślin, bezkręgowce, płazy, gady i drobne ssaki. Dieta ptaków jest bardzo różnorodna i dostarcza im tego, czego potrzebują ich organizmy w danej porze roku. Zatem dokarmiajmy ptaki wówczas, gdy pogoda nie sprzyja poszukiwaniom pożywienia: gdy spadnie śnieg i gdy chwyci mróz.

Niektórym ptakom całoroczne dokarmianie może zaszkodzić. Dokarmiane przez ludzi łabędzie zatracają instynkt wędrówki i w miesiącach niedostatku pożywienia (żywią się głównie roślinnością podwodną) są skazane na łaskę dokarmiających ludzi.

Czym dokarmiać ptaki?

Różne gatunki mają różne preferencje żywieniowe. Ptaki wodne najlepiej dokarmiać warzywami – surowymi lub ugotowanymi bez soli, płatkami owsianymi, kukurydzą.

Najczęstsi goście naszych karmników, czyli bogatki, modraszki, wróble, mazurki, dzwońce, grubodzioby uwielbiają słonecznik, proso, sorgo, kanar, konopie siewne. Dla dzięciołów (tak tak, one też odwiedzają nasze karmiki!) i sikor warto wywiesić niesoloną słoninę lub specjalne kule tłuszczowe. Z tych przysmaków skorzystają także ptaki krukowate – kawki, gawrony, sroki, sójki czy wrony siwe. Kosy i kwiczoły chętnie posilą się owocami – przekrojonym na części jabłkiem,  gruszką lub rodzynkami.

A może trochę chleba?

Zdecydowanie odradzamy dokarmianie ptaków chlebem, a także innym „ludzkim” jedzeniem. Chleb nie zawiera żadnych wartościowych dla ptaków składników, ma za to mnóstwo takich, które mogą ptakom zaszkodzić. Sól powoduje u ptaków choroby nerek, może prowadzić do odwodnienia. Trawiony chleb może doprowadzić do kwasicy, a spożywanie dużych ilości pieczywa przez młode ptaki  może doprowadzić do choroby zwanej anielskim skrzydłem, której przyczyną jest dieta zbyt bogata w węglowodany i białka. Pieczywo może spowodować też… śmierć głodową (z wycieńczenia), gdyż nadmiernie wypełnia żołądek ptaka, dając uczucie sytości, a nie dostarczając niezbędnych składników odżywczych. Powoduje też powstanie gazów trawiennych, które uniemożliwiają ptakom pobieranie pokarmu.

Jak wygląda właściwe dokarmianie ptaków?

Zadbajmy o ptasią stołówkę. Nikt z nas nie lubi jeść przy brudnym stole, prawda? Ptaki  też potrzebują czystości! Jeśli dokarmiamy ptaki wodne, nie wysypujmy pokarmu do wody. Umieśćmy jedzenie na suchym fragmencie brzegu i tylko w takiej ilości, aby ptaki zjadły od razu. Mokry pokarm szybko pleśnieje, a tym samym szkodzi ptakom.

Jeśli mamy karmnik – starajmy się, aby ptasie jedzenie nie zalegało w nim. Dbajmy o czystość, sprzątajmy niezjedzone resztki pokarmu i dezynfekujmy karmnik (gorącą wodą, bez detergentów). W ten sposób zapobiegamy także przenoszeniu chorób i drobnoustrojów między ptakami (dla człowieka są one nieszkodliwe).

Umieśćmy karmnik w bezpiecznym miejscu – tak, aby stołujące się w nim ptaki nie były narażone na ataki drapieżników (kotów, kun, innych ptaków).

Jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki – powinniśmy to robić regularnie. Nasi skrzydlaci goście szybko przyzwyczajają się do tego, że dostaną u nas jedzenie, więc nie zawiedźmy ich.

Co jeszcze mogę zrobić dla ptaków?

Pamiętajmy, że większość ptaków oprócz jedzenia potrzebuje też wody. W miastach to często towar deficytowy. Wystawiajmy ptakom płaską miskę z wodą, przez cały rok, a zwłaszcza w upały. Taka miska będzie nie tylko poidłem, ale także miejscem kąpieli, która jest niezbędna w higienie ptaków.

Wieszajmy budki dla ptaków, jeśli mamy taką możliwość. Chętnie skorzystają z nich szpaki, bogatki, modraszki, mazurki, pleszki czy jerzyki.

Nie zabierajmy podlotów, czyli małych ptaków, które już opuściły gniazdo, ale jeszcze nie są samodzielne. Czasami taki maluch wygląda bardzo nieporadnie, ale rodzice czuwają nad nim. Nikt lepiej nie pokaże mu świata niż ptasi rodzice. Interweniujmy tylko wówczas, gdy młody ptak siedzi w niebezpiecznym miejscu – na środku drogi czy chodnika lub jest atakowany przez inne ptaki czy zwierzęta. Wystarczy podlota przenieść w inne, bezpieczne miejsce, niezbyt oddalone od miejsca znalezienia.

Nie wypuszczajmy kotów! Nasi domowi pupile sieją spustoszenie w ptasim świecie. Czy wiecie, że w Polsce koty zabijają ponad 150 milionów ptaków w ciągu roku? Nie przyczyniajmy się zatem do ptasich tragedii.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pomaganiu ptakom – zapraszamy na stronę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków otop.org.pl . Tam znajdziesz zakładkę Ptasie porady. Jeśli chcesz z nami porozmawiać  – napisz do nas:  biuro@otop.org.pl

OTOP; CAF3
14 lipca 2020, godz. 14:55
#CAF 3 #Organizacje pozarządowe #Środowisko #Miasto #Edukacja

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry