bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

GDDKiA wybrała wykonawcę ekranów akustycznych

Rosną szanse na zmniejszenie hałasu z obwodnicy Marek

W sierpniu ubiegłego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i dobudowanie ekranów akustycznych wzdłuż mareckiego odcinka obwodnicy – od osiedla Kosynierów do rzeki Długiej. Dzisiaj (25 lutego) podpisała umowę z jego zwycięzcą. Projektem oraz wykonaniem prac zajmie się konsorcjum firm Eljako z Legionowa oraz Ekopres z Warszawy. Zwycięska oferta opiewa na 18,2 mln zł i jest tańsza od budżetu zamawiającego (23,4 mln zł). Wykonawca ma 12 miesięcy na zrealizowanie zamówienia państwowego operatora dróg krajowych.

Dokumentacja przetargowa przewiduje dobudowanie nowych lub podwyższenie istniejących ekranów z lewej i prawej strony jezdni oraz w pasie rozdzielającym. Prace będą prowadzone łącznie na odcinku 3,4 km. Niestety, w ramach obecnego postępowania nie jest przewidziana budowa ekranu na wysokości ulicy Szkolnej.

O wzmocnienie ochrony akustycznej mieszkańcy Marek starają się od września 2013 r. Przełomowe znaczenie miały badania poziomu hałasu zrealizowane przez GDDKiA oraz oddzielnie przez miasto już po otwarciu trasy. Poziom hałasu był całodobowo badany w 30 punktach na odcinku 2,7 km od węzła Marki do ulicy Pustelnickiej w Zielonce. Dzienna norma wynosi 65 decybeli, a nocna 56 decybeli. Okazało się, że dzienne normy są przekroczone w czterech punktach pomiaru (od 0,1 decybela do 3,3 decybela). Znacznie gorzej wypadły badania nocne. W tym wypadku normy zostały przekroczone w 22 miejscach (od 0,1 decybela do 9,6 decybela).

TM
25 lutego 2021, godz. 17:24
#Miasto #Obwodnica Marek

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry