bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

"Pamiętajcie!"

Zwiastun filmu dokumentalnego o wojennej historii Marek już dostępny!

W czasie okupacji niemieccy żołnierze szukali jej przez sześć lat. Dzięki niej nasze państwo podziemne utrzymywało kontakt z rządem w Londynie. Mowa o specjalnej radiostacji, która działała m.in. w Markach. To jedna z wielu tajemnic i nieodkrytych historii naszego miasta przekazana w najnowszym dokumencie „Pamiętajcie!”. Reżyserem i scenarzystą filmu jest znany dokumentalista Szymon Wróbel. Zdjęcia do filmu były realizowane w 2020 r. Zapraszamy do obejrzenia zwiastunu. Premiera filmu odbędzie się 8 kwietnia w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym (MCER) - o ile oczywiście nie będą obowiązywać obostrzenia antycovidowe.

Dokument pokazuje nieznane oblicze wojennych Marek, opowiedziane ustami kombatantów (major Jerzy Zybert i kapitan Michał Babiuch), świadków tamtych wydarzeń. Reżyser prowadzi nas po miejscach pamięci w Markach, a dzięki lokalnemu historykowi - Antoniemu Widomskiemu - poznajemy niesamowite losy wielu ludzi.

Film, który wciąga w wir wojennych historii i malo znanych faktów z czasów II wojny, łączy ze sobą dwa pokolenia markowian. Jego ważnymi postaciami są młodzi uczniowie z Marek, którzy budzą w sobie chęć poznania historii miejsca, w którym mieszkają. Tę rolę zagrało trzech mareckich uczniów (Franek Czerwiński, Piotr Muszel i Artur Olek).

Film powstał w hołdzie honorowym obywatelom miasta Marki oraz uczestnikom i świadkom II wojny światowej. Jest także zaproszeniem do dyskusji na temat historii naszego miasta.

 

WPZ
12 marca 2021, godz. 08:02
#Miasto #Kultura

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry