bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Premiera filmu "Pamiętajcie"

Wzruszająca lekcja historii. Zapraszamy do obejrzenia dokumentu

10 czerwca odbył się premierowy pokaz filmu "Pamiętajcie!". Film pokazuje wojenną historię Marek, opowiedzianą ustami kombatantów (major Jerzy Zybert i kapitan Michał Babiuch), świadków tamtych wydarzeń. Reżyser prowadzi nas po miejscach pamięci w Markach a dzięki lokalnemu historykowi (Antoni Widomski) poznajemy czasem tragiczne losy wielu ludzi. Postaciami pierwszoplanowymi są młodzi uczniowie z Marek, którzy po początkowej niechęci do przeszłości, budzą w sobie chęć poznania historii miejsca w którym mieszkają. Rolę filmowych „chłopców” gra trzech mareckich uczniów (Franek, Piotr i Artur).

Chłopcy umawiają się na rozmowy. Najpierw z żyjącymi kombatantami, później z lokalnym historykiem. W międzyczasie młodzi ludzie poznają miejsca pamięci związane z działaniami wojennymi na terenie Marek oraz okolic.

Film łączy ze sobą dwa pokolenia markowiaków, pokazuje lokalną młodzież we współczesnych Markach i te same miejsca oczami kombatantów. Młodzież wciąga się w żywą lekcję historii. 

Na premierowym pokazie nie zabrakło aktorów oraz twórców, licznie przybyli mieszkańcy i przedstawieciele szkół, mareckich stowarzyszeń i fundacji oraz samorządu. Po pokazie o 14:00 odbyła się dyskusja, można było zadać pytanie reżyserowi i scenarzyście oraz aktorom. 

Bardzo dziękuję twórcom i aktorom za tak wspanialy hołd dla historii, dla naszych kombatantów, dla naszego miasta. Mam nadzieję, że i młodzież i mieszkańcy będą czerpać z tej lekcji historii to, co najcenniejsze: pamięć o naszej przeszłości - mówił burmistrz Jacek Orych.

Film powstał w hołdzie honorowym obywatelom miasta Marki, uczestnikom i świadkom II wojny światowej. Reżyserem i scenarzystą filmu jest znany dokumentalista Szymon J. Wróbel.

 

 

WPZ
11 czerwca 2021, godz. 13:51
#Miasto #Kultura

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry