bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Kamienica z certyfikatem

Ruszyły prace przy renowacji obiektu przy Alei Piłsudskiego 82

W czwartek na terenie Parafii Prawosławnej pw. św. Jana Klimaka na warszawskiej Woli odebraliśmy pamiątkowy certyfikat „Cenny Zabytek Mazowsza”. Otrzymują go te obiekty, które uzyskały dofinansowanie województwa. W tej edycji programu na liście zabytków ze wsparciem Mazowsza znalazła się jedna z kamienic Briggsów (Piłsudskiego 82). To już drugi dofinansowany przez samorząd naszego województwa obiekt w Markach – wcześniej pomoc otrzymał  Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

Nasze miasto reprezentował Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza.

Cieszę się, że wręczenie tego certyfikatu zbiegło się z rozpoczęciem prac przy renowacji kamienicy przy Piłsudskiego 82.  Roboty obejmują m.in. izolację piwnic oraz remont ścian zewnętrznych budynku. Jesienią zostaną zakończone. Dziesiąta kamienica Briggsów odzyska blask – mówi Dariusz Pietrucha.

Prace wykonuje zwycięzca przetargu – firma Remdom. Koszt inwestycji to niemal 470 tys. zł, wysokość dotacji - 110 tys. zł.

Tegoroczny nabór na dofinansowanie cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Do urzędu marszałkowskiego wpłynęło aż 198 wniosków na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Do oceny merytorycznej zakwalifikowało się 166 z nich. Najwięcej wniosków zostało złożonych przez parafie oraz samorządy. Ostatecznie dofinansowanie otrzymały aż 154 obiekty z całego Mazowsza, w tym – nasza kamienica.

W tym roku na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane na obiektach zabytkowych przeznaczmy rekordowe ponad 12 mln zł. Ale po liczbie wniosków wiemy, że potrzeby są ogromne. I mimo że wciąż jest wiele do zrobienia to buduje, że jest tak wielu, którym zależy na zachowaniu naszego dziedzictwa kulturowego czy to architektonicznego czy malarskiego dla przyszłych pokoleń – mówił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

– Gratuluję wszystkim tegorocznym beneficjentom. Dziękuję za pracę, która wykonujecie, za zaangażowanie i przede wszystkim za świetnie przygotowane wnioski, które mogliśmy wesprzeć dotacjami. Wspólnymi siłami uda się uratować wiele bezcennych zabytków Mazowsza – dodawała Anna Brzezińska, przewodnicząca sejmikowej Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu.

 

TM, Mazovia.pl
19 sierpnia 2021, godz. 20:42
#Miasto #Inwestycje #Tu płacę podatki, tu zyskam inwestycje

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry