bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Kamień upamiętniający mareckie ofiary w Treblince

16 września 2021, godz. 10:00
Muzeum w Treblince

Uroczystość upamiętnienia mieszkańców Marek zamordowanych w niemieckim obozie zagłady w Treblince

Treblinka, wieś pod Małkinią, oddalona od Marek o około 85 km. To właśnie tu Niemcy zorganizowali sprawnie działającą machinę śmierci - obóz zagłady, który był drugim największym miejscem ludobójstwa II wojny światowej po obozie w Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że w latach 1941-44 zgładzono tu około 800 tysięcy osób, głównie pochodzenia żydowskiego, z 11 państw europejskich. Wśród ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy znaleźli się również mieszkańcy ówczesnej gminy Marki.

Dysponujemy obecnie 56 kopiami akt osobowych z archiwum Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem, które potwierdzają ten fakt. Jednak liczba osób pochodzących z Marek, które zostały zamordowane w Treblince może być znacznie wyższa. Jednym z najważniejszych miejsc obecnego muzeum, które zlokalizowano na terenie obozu zagłady, jest Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince stojący na miejscu dawnych komór gazowych. W jego centralnej części znajduje się monument nawiązujący architekturą do fragmentu Ściany Płaczu w Jerozolimie. Wokół niego ustawiono kamienie, które mają symbolizować bezimienne macewy. Na wielu z nich wyryto nazwy miejscowości, skąd pochodzą ofiary niemieckiego ludobójstwa.

Miasto Marki w 2019r. zwróciło się do dyrektora muzeum z wnioskiem o upamiętnienie w podobny sposób ofiar obozu pochodzących z Marek. Pandemia wydłużyła proces. Jednak Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na wykucie na jednej z macew przy pomniku nazwy „MARKI”. Uroczystość na którą Państwa zapraszamy jest uwieńczeniem starań o zachowanie pamięci o naszych mieszkańcach.

Burmistrz Miasta Marki, Rada Miasta Marki i Dyrektor Muzeum Treblinka zapraszają na uroczystość upamiętniającą mieszkańców Marek zamordowanych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince w czasie II wojny światowej. Dla upamiętnienia ofiar - odsłonięty zostanie kamień z nazwą miasta Marki, pod którym złożymy wieniec. Uroczystość odbędzie się 16 września 2021 r. o godz. 10.00 na terenie Muzeum Treblinka.

Chętnych do wzięcia udziału w uroczystości zapraszamy do kontaktu  i rezerwacji miejsc w autokarze do dnia 13 września br. na adres e-mail: wpr@marki.pl lub telefonicznie 22 781 10 03 wew. 900 lub 206. Odjazd autokaru spod urzędu miasta Marki o godz. 8.00, liczba miejsc ograniczona.

Opis tragicznego wysiedlenia z getta w Markach

Link do prelekcji regionalisty Antoniego Widomskiego na temat społeczności żydowskiej w Markach i ich wojennych losów

 

WPZ
#Miasto

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry