bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2024, godz. 17:00
Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu Celków

Zapraszamy do wspólnego oddania hołdu bohaterom

Wspólnie uczcijmy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w godzinę "W".

 

Burmistrz Miasta Marki 
Jacek Orych
oraz

Ochotnicza Straż Pożarna w Markach
zapraszają do wspólnego uczczenia 80. rocznicy wybuchu
Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, godzina 17:00
Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu Celków w Strudze

 

O godzinie 17:00 na terenie Marek zostaną włączone syreny alarmowe, zatrzymajmy się i uczcijmy pamięć bohaterów.

Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zaprasza na Koncert Artura Gotza "A gdy będzie już po wojnie". Koncert odbędzie się 10 sierpnia o godz. 19.00 na Swerze Żołnierzy Wyklętych.

Koncert promuje szósty album Artura Gotza „Litania piwnic 1944”, który został przygotowany z okazji 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to poetycka opowieść o Powstaniu od wielkiej euforii na początku sierpnia, aż do przerażenia ludności cywilnej. Wykorzystane zostały opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach, a także dzień kapitulacji, czyli 2. października.

Do tej tragicznej historii nawiązują premierowe kompozycje Artura Gotza do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego („Wiatr”), Tadeusza Gajcego („Ponad nocą”), Józefa „Ziutka” Szczepańskiego („A gdy będzie już po wojnie”), Tadeusza Borowskiego („Ani wiersz, ani proza”) i współczesnych tekstów: Michała Zabłockiego, które opisuje zdobycie PAST-y oraz Artura Gotza ("Zbliża się godzina W."). Na płycie znajdą się również dwie kompozycje Zygmunta Koniecznego, z którym Gotz rozpoczął współpracę w Piwnicy pod Baranami. Jest to m.in. wyjątkowa kompilacja wierszy Czesława Miłosza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego („Ty, żyjący”) oraz kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, z którym Artur Gotz współpracował podczas realizacji „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w Teatrze Kamienica w Warszawie, a także oryginalna pieśń z czasów Powstania, czyli "Pałacyk Michla" Ziutka Szczepańskiego oraz utwór Grzegorza Tomczaka "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos".

W warstwie muzycznej wykorzystane zostały współczesne aranżacje, a prostota formy znakomicie uwydatnia siłę poetyckiej treści. Z tego niezwykłego spotkania z pewnością nikt nie wyjdzie obojętny.

Pomysłodawcą, reżyserem i głównym wykonawcą jest Artur Gotz – wokalista, który nagrał sześć płyt, zagrał ponad 750 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, aktor scen Warszawy i Łodzi, tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, zafascynowany tematyką Powstania Warszawskiego.

Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

WPZ
#Miasto #Kultura #Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego

zdjecie
fot. 1
fot. 2

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry