Kampania
od 1.sty.
do 31.mar.
Zgłaszanie
od 1.kwi.
do 22.kwi.
Weryfikacja
od 23.kwi.
do 25.sie.
Głosowanie
od 7.wrz.
do 21.wrz.
Wyniki
od 22.wrz.
do 4.paź.
Głosowanie trwa 14 dni od 07 września 2021 r. do 21 września 2021 r. do godz. 23:59:59
i odbywa się poprzez:
Mieszkaniec Miasta może wypełnić tylko jedną kartę do głosowania, wskazując po jednej zadaniu z każdej z kategorii.
Wyboru dokonuje się przez postawienie znaku „X” w odpowiedniej kolumnie obok nazwy zadania z danej kategorii.
Kartę do głosowania traktuje się jako nieważną, gdy głosujący:
Budżet obywatelski należy rozumieć jako formę konsultacji społecznych w sprawie przeznaczenia części wydatków z ogólnego budżetu gminy na wskazane przez mieszkańców propozycje zadań o charakterze lokalnym, które mieszczą się w kompetencji gminy. Jest procedurą wskazywania przez mieszkańców miasta zadań istotnych z ich punktu widzenia oraz ich wybór do realizacji w głosowaniu, skutkujący sfinansowaniem tych zadań z budżetu Miasta Marki w ramach posiadanych środków.
W ramach Budżetu Obywatelskiego mogą być zgłaszane propozycje projektów, np. takie jak:
1) zadania twarde
2) zadania miękkie.
Do kategorii zadań twardych zalicza się zadania polegające na budowie lub innych robotach budowlanych, modernizacji lub remoncie elementów infrastruktury miejskiej lub drogowej itp.
Do kategorii zadań miękkich zalicza się działania i wydarzenia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym, ekologicznym, sportowym, rekreacyjnym, edukacyjnym itp.
Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach są mieszkańcy miasta Marki.
Podobnie jak przy składaniu wniosku, mieszkańcy miasta Marki.
W projekcie budżetu miasta Marki na 2022 r. na realizację budżetu obywatelskiego przewidziana jest kwota 800 tys zł.
Maksymalna wysokość środków przewidzianych na realizację w ramach MBO zadań w ramach kategorii:
Budżet Obywatelski to publiczne pieniądze, o których przeznaczeniu zadecydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty będące częścią budżetu gminy.
Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu gminy. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawienia funkcjonowania całego miasta i gminy.
Zadania w ramach MBO można zgłosić wyłącznie na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do Regulaminu.
Formularze są dostępne także na stronie internetowej Miasta, w kancelarii Urzędu Miasta Marki, w Mareckim Ośrodku Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, w Bibliotece Publicznej Miasta Marki – przy ul. Wczasowej 5 oraz ul. Wspólnej 40-42, w Centrum Aktywności Mieszkańca CAF 3 ul. Fabryczna 3 oraz na stronie www. zdecyduj.marki.pl w sekcji dokumenty do pobrania w zakładce „Wszystko o budżecie”.
Formularze zgłoszenia zadania uznaje się za ważne jeśli zostaną wypełnione w nich wszystkie obowiązkowe pola.
Prawidłowo wypełniony formularz zgłoszenia wraz z kartami poparcia należy składać w zaklejonej kopercie z dopiskiem „Marecki Budżet Obywatelski” i nazwą zadania w terminie do 22 kwietnia 2021 r. do godz. 16:00 w kancelarii Urzędu Miasta Marki, przesłać poprzez Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Marki https://marki.eboi.pl lub wypełnić i przesłać poprzez stronę www.zdecyduj.marki.pl bądź przesłać w formie zeskanowanej z odręcznym podpisem na adres zdecyduj@marki.pl. do 22 kwietnia 2021 r. do godz. 23:59:59.
Lista poparcia Państwa projektu powinna zostać podpisana przez co najmniej 15 osób, a następnie dołączona do formularza zgłoszeniowego.
Nie. Budżet Obywatelski nie jest programem dotacji i realizacja przegłosowanych propozycji jest zadaniem Miasta.
Nie można. Realizacja zadania musi być poprzedzona wyborem właściwego trybu przez realizatora czyli Gminę Miasto Marki, zgodnie z obowiązkami jakie spoczywają na dysponentach środków publicznych.
Zespół ds. Mareckiego Budżetu Obywatelskiego powołuje Burmistrz Miasta Marki.
Zespół obraduje na posiedzeniach otwartych. Głównym zadaniem Zespołu jest monitorowanie przebiegu akcji informacyjno-edukacyjnej wśród mieszkańców Miasta Marki, wstępna weryfikacja formalna złożonych zadań, przekazanie wstępnie zweryfikowanych pod względem formalnym zadań do komórki organizacyjnej Urzędu Miasta Marki odpowiedzialnej za realizację Mareckiego Budżetu Obywatelskiego zgodnie z Regulaminem Organizacyjnym Urzędu Miasta Marki, w celu dalszej weryfikacji, w tym również co do możliwości realizacji proponowanych zadań, po weryfikacji, ocena zadań i podjęcie decyzji o dopuszczeniu ich do procedury głosowania bądź o niedopuszczeniu do procedury głosowania, ustalenie w drodze losowania kolejność zadań na karcie do głosowania, wybór dwóch przedstawicieli (przy czym nie mogą to być osoby stanowiący przedstawicieli jedne grupy) Zespołu, których zadaniem będzie czuwanie nad prawidłowością liczenia głosów przez wyznaczonych przez Burmistrza Miasta Marki pracowników Urzędu Miasta Marki, ocena procesu wdrażania Mareckiego Budżetu Obywatelskiego oraz przekazanie oceny Burmistrzowi.
Nie. W ramach Mareckiego Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane projekty, które zakładają realizację jedynie ich części, w tym sporządzenia wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub zabezpieczają środki na wykonanie, bez uwzględnienia kosztów projektu.
Koszty szacunkowe weryfikowane są na podstawie danych z lat ubiegłych, doświadczenia zawodowego i wiedzy osób z merytorycznych komórek organizacyjnych urzędu miasta Marki.
Komórka merytoryczna dokonująca analizy projektu zrobi korektę nieprawidłowo określonych kosztów szacunkowych.
Decyduje ilość ważnych głosów oddanych na poszczególne projekty. Do realizacji zostaną przeznaczone te projekty, które uzyskały najwyższą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań.
Projekt może zostać złożony przez jednego lub grupę mieszkańców miasta.
Nie. Po ogłoszeniu wyników weryfikacji projektów, a tym bardziej po głosowaniu nie ma możliwości ingerowania we wnioski.
Jeśli mają Państwo pytania, sugestie, uwagi, propozycje, wątpliwości, zapraszamy do kontaktu.
Wydział Promocji, Zdrowia i Sportu – 22 781 10 03 wew. 900, 206, email: zdecyduj@marki.pl
Zapraszamy również do Urzędu Miasta w godzinach pracy, tj. poniedziałek, wtorek, czwartek w godz. 8:00-16:00, we środy od 8:00 do 18:00 oraz w piątki od 8.00 do 14.00.
Urząd Miasta Marki, 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03
ACTIVENET - sklepy internetowe, strony www - Marki, Warszawa
skocz do góry