facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

9. "C & J" Ciuchodzielnia i jadłodzielnia

MBO 2021

Autorzy: Elżbieta Błońska, Ada Gajek

Szacunkowy koszt: 75 tys zł

Celem zadania jest stworzenie jadłodzielni – punktu służącego do nieodpłatnej wymiany żywności pomiędzy mieszkańcami miasta oraz ciuchodzielni – nieodpłatnej wymiany ubrań. Do jego realizacji powstanie obiekt o charakterze kontenerowym, umieszczony w okolicach budynku starej poczty u zbiegu ul. Sportowej i ul. Lisa Kuli. Każdy mieszkaniec w myśl idei foodsharingu będzie mógł pozostawić w lodówce nadwyżki jedzenia lub bezpłatnie zabrać jedzenie przyniesione przez innych i analogicznie następować będzie wymiana ubrań.

Jadłodzielnia wpisuje się w ogólnoeuropejski ruch foodscharing, nie tylko zdobywająca popularność jako miejski trend, ale także jako dobra forma edukacyjna – służąca niemarnowaniu niepotrzebnego jedzenia. Znacznie częściej i głośniej słychać też o ruchu slow-fashion zachęcaniu do oszczędnego kupowania etycznie wykonanych ubrań, naprawianiu ich w razie potrzeby i noszeniu przez całe życie. Produkcja i dystrybucja odzieży wpływa niekorzystnie na środowisko  nie tylko  poprzez emisję CO2, dużą rolę odgrywa też wykorzystanie toksycznych chemikaliów (poliester jest produktem ropopochodnym zaś skóra pochodzi z przemysłowej hodowli zwierząt), rośnie liczba odpadów tekstylnych czy też ogromne zużycie wody. A zatem wymiana odzieży będzie miała charakter proekologiczny i będzie przeciwdziałać nadmiernemu konsumpcjonizmowi. Istotnym elementem będzie również jakość dostarczanych na wymianę ubrań, ich oceny będą dokonywali wolontariusze, którzy będą dbali o porządek i właściwą prezentację odzieży.

Do realizacji zadania koniecznym będzie zakup pawilonu typu pawilon handlowy o wymiarach 7 m x 5 m i średniej wysokości 3 m lub 6 m x 4 m. Ściany, dach i podłoga wykonane z płyt warstwowych z rdzeniem styropianowym. Na wyposażeniu pawilonu będzie znajdowała się lodówka przeszklona (jedna wewnątrz, druga na zewnątrz pawilonu).

Dostęp do jadłodzielni nie powinien być ograniczony, więc konstrukcja powinna znajdować się na zewnątrz budynku umożliwiając korzystanie z niej całodobowo. Ciuchodzielna i jadłodzielnia „C & J” będzie oznaczona wyraźnym napisem oraz umieszczonym w widocznym miejscu regulaminem korzystania, w środku będzie się znajdować druga lodówka oraz regały do przechowywania żywności. W drugiej części zostaną zamontowane wieszaki na których będzie dostępna odzież. Dodatkowo, na stanie „C & J” będzie znajdowała się zgrzewarka próżniowa do żywności, aby przynoszona żywność mogła dłużej zachować świeżość. Do Jadłodzielni będzie można przynosić produkty, które nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia i są zapakowane. W punkcie będzie można zostawić również zapakowane pieczywo, warzywa i owoce. Nie należy pozostawiać produktów z surowego mięsa, nabiału czy jaj, a także produktów otwartych czy po terminie ważności. O Ciuchodzielnię i Jadłodzielnię będą dbali Opiekunowie - Wolontariusze, którzy codziennie będą sprawdzali stan żywności oraz ją porządkowali. Wolontariusze będą prowadzili akcje promocyjne, które pozwolą na dotarcie do jak największej liczby odbiorców.

Ciuchodzielnia będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00 – 20:00, w miarę potrzeb również w weekend, zaś jadłodzielnia w postaci jednej zewnętrznej lodówki całą dobę.

Zadanie przyczyni się do ochrony środowiska, włączenia w aktywność mieszkańców, promocji wolontariatu i/lub NGO oraz pomocy osobom potrzebującym. Ważnym elementem funkcjonowania  „„C & J” będzie również działalność edukacyjna.

Za realizację zadania będzie odpowiadał Ośrodek Pomocy Społecznej w Markach, który do jego prowadzenia pozyska wolontariuszy lub/i NGO

 

Urząd Miasta Marki, 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - sklepy internetowe, strony www - Marki, Warszawa

skocz do góry