facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Projekty, które nie zakwalifikowały się do głosowania

MBO 2021

Autorzy: mieszkańcy Marek

Szacunkowy koszt: 0,0 tys zł

Ząbkowska jak nowa

Autorzy: Tadeusz Markiewicz
Szacunkowy koszt: 597 tys zł

Naprawmy ulicę, z której codziennie korzysta kilka tysięcy mieszkańców. Ząbkowska jest jedną z głównych dróg wjazdowych i wyjazdowych z Marek. Obecnie jest mocno zniszczona. Dzięki Państwa głosom jej nawierzchnia może się zmienić diametralnie. Proponujemy ułożenie nowego asfaltu – z myślą o Was i Waszych autach. 

Ulica Ząbkowska to jeden z najważniejszych ciągów komunikacyjnych w Markach. To m.in. to drogą część mieszkańców Marek wyjeżdża do pracy w stronę warszawskiej Pragi, Ząbek, Zielonki, to ta droga jest jednym z wyjazdów do drogi wojewódzkiej 631, to z tej drogi można dojechać do ulicy Szkolnej i Szkoły Podstawowej nr 2, w której w czasach przedpandemicznych uczyło się prawie 1000 dzieci. Można skromnie oszacować, że korzysta z niej kilka tysięcy osób dziennie. Obecnie ulica Ząbkowska jest w dużym stopniu zniszczona. Piętno na niej odcisnęły m.in. prace kanalizacyjne, budowa trasy S8, korki przed otwarciem obwodnicy oraz czas. Ulica jest nierówna, pełna różnych pęknięć i dziur, których łatanie przynosi tylko doraźny efekt. Dlatego proponujemy całkowite sfrezowanie nawierzchni w pasie drogi należącym do miasta – od końca wiaduktu obwodnicy za skrzyżowanie z ulicą Szkolną. Ułożenie nowej nawierzchni (warstwa ścieralna) wyeliminuje kilka problemów – m.in. nieustannych reperacji ulicy oraz zastoin wodnych (mimo istnienia kanalizacji deszczowej). Przede wszystkim będzie powodem do zadowolenia dla kierowców, którzy na odcinku ponad 800 metrów będą korzystać z równej nawierzchni. Proponuję jednak wykonanie tej inwestycji w zgodzie z lokalnymi mieszkańcami, czyli z pozostawieniem progów zwalniających, ograniczających zapędy zbyt szybkich kierowców. Jest to uzasadnione z uwagi m.in. na obecność przedszkola, a także dużą liczbę wjazdów z ulic i posesji.

Z uwagi na maksymalny budżet (650 000 zł) należy z konieczności ograniczyć plany do wyżej zaprezentowanego zakresu.

Zgodnie z zapisami regulaminu Mareckiego Budżetu Obywatelskiego § 6 ust 2 pkt 4  pozytywnie zostają zweryfikowane zadania, które mogą być zrealizowane w jednym roku kalendarzowym. Ze względu na stan prawny działek wchodzących w skład pasa drogowego, do wykonania zamierzenia „Ząbkowska jak nowa” niezbędne byłoby uzyskanie przez Gminę Miasto Marki tytułu prawnego do dysponowania działkami na cele budowlane. W celu uregulowania stanu prawnego drogi należy opracować dokumentację projektową wraz z uzyskaniem decyzji na realizację inwestycji drogowej. Brak jest możliwości wykonania zadania na podstawie zgłoszenia robot budowlanych lub uzyskania pozwolenia na budowę. Tym samym nie ma możliwości wykonania zadania w jednym roku kalendarzowym. Wniosek został zaopiniowany negatywnie i nie znajdzie się na listach do głosowania

Ścieżka o nawierzchni mineralnej w lasku łączącym ulice Wspólną i Księżycową

Autorzy: Katarzyna Widawska-Kiernicka
Szacunkowy koszt: 123 tys zł

Zadaniem jest budowa naturalnej ścieżki o wymiarach 200 m długości i 3 m szerokości z nawierzchni mineralnej. Ścieżka pełniłaby funkcję pieszą, spacerową, a także łącznika dla mieszkańców Zieleńca ze szkołą i światem kultury/sportu/edukacji z MCER (Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne), a także możliwość dojścia do przystanku autobusowego. Ścieżką można poruszać sie także rowerem.  Dodatkowy atut to nowoczesne oświetlenie, kosze na śmieci i ławki na "brzegach" lasku. Mieszkańcy Zieleńca z okolic ul. Księżycowej, Bagiennej, Baśniowej mają utrudniony dostęp pieszo/rowerem do szkoły, MCER, przystanku autobusowego. Najkrótsza droga prowadzi przez lasek. W lasku są 3 drogi, z których korzystają tylko kierowcy i to nie wszyscy. Drogi są błotniste, nierówne. Brakuje bezpieczeństwa: piesi (często dzieci) i kierowcy mijają się nawzajem. Brak oświetlenia dodatkowo uniemożliwia przejście o późnej porze. w tym rejonie Zieleńca powstaje coraz więcej zabudowy mieszkalnej, wśród mieszkańców są aktywni rodzice, osoby świadome korzystające ze sportu i kultury, potrzebujące estetyki. 
Aktualnie las w bezpośrednim sąsiedztwie prestiżowego  MCER traktuje się jak wysypisko śmieci. Mogłoby to być, a nawet powinno miejsce reprezentacyjne w najbliższej okolicy tak cenionej inwestycji jak MCER. Kosze na śmieci, jak również korzystanie publiczne uniemożliwi zostawianie śmieci na trawie, pod drzewami. Lasek oferuje aż 3 ścieżki do wyboru, aby nie zabierać kierowcom dojazdu do ul. Wspólnej, można wykorzystać na cele rekreacyjne tylko jedną z nich. Miasto Marki ma dużą szansę rozwoju m.in. dzięki proekologicznej i nowoczesnej inwestycji MCER, związanej również z rekreacją i kulturą. Jednak najbliższe sąsiedztwo, według opinii mieszkańców, jest całkiem zaniedbane. Aktualnie budowana jest droga-dojazd od innej strony miasta niż Wspólna, co cieszy wszystkich i daje nadzieję na komunikację miejską. Dużą rolę w tej przestrzeni odgrywa przyroda, której aktualny widok odstraszy każdą świadomą osobę zainteresowaną MCER. Często przed laskiem w najbliższym sąsiedztwie nowoczesnej i estetycznej zabudowy - zostawiane są worki śmieci, opony, materiały budowlane i nie tylko. Uporządkowanie terenu i nadanie mu rekreacyjnego charakteru odgoni chętnych do nielegalnego składowania śmieci. MCER to również miejsce spotkań z różnych stron Marek czy Warszawy, poza estetycznym placem przed budynkiem, wiele osób chętnie skorzystałoby ze spaceru czy odpoczynku na ławce wśród zieleni. 

Projekt nie uzyskał pozytywnej oceny zgodnie z zapisami §  6 ust 2 pkt 2 regulaminu MBO. Pozytywnie zostają zweryfikowane zadania, które są zlokalizowane na mieniu należącym do miasta. Zadanie zgłoszone do MBO jest zlokalizowane na terenie nienależącym do zasobów Gminy Miasto Marki, zatem wykonanie ścieżki nie jest możliwe. Wniosek został zaopiniowany negatywnie i nie znajdzie się na listach do głosowania.

Prosta droga do szkoły

Autorzy: Tomasz Kęska- Leszczyński
Szacunkowy koszt: 75 tys zł

Znaczny  odsetek uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 zamieszkuje na osiedlu "Horowa Góra" położonym przy ul. Dużej 5. Stara siedziba szkoły była połączona z osiedlem chodnikiem zbudowanym na koszt mieszkańców tego osiedla. Po zmianie siedziby szkoły uczniowie nie mają zapewnionej bezpiecznej drogi do szkoły, gdyż muszą pokonać odcinek 0,2 km jezdnią ul. Prostej. Budowa chodnika znacząco przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci oraz ogólnego bezpieczeństwa drogowego w Markach a także poprawi ogólną estetykę miasta. Projekt zakłada zbudowanie 200 mb chodnika o szerokości 1,5 metra. 

Zgodnie z zapisami regulaminu Mareckiego Budżetu Obywatelskiego § 6 ust 2 pkt 3 pozytywnie zostają zweryfikowane zadania, które są zgodne z planami zagospodarowania przestrzennego i dokumentami planistycznymi. Zadanie zgłoszone do MBO jest w realizacji przez Gminę Miasto Marki. Ogłoszone jest już stosowne postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji projektowej na budowę chodnika w ulicy Prostej. Po opracowaniu dokumentacji projektowej i uzyskaniu stosownego tytułu do realizacji możliwe będzie wybudowanie przedmiotowego chodnika. Z tego też powodu wniosek został zaopiniowany negatywnie i nie znajdzie się na listach do głosowania.

Park sztuki – przestrzeń kreatywna w historycznej części miasta

Autorzy: Jolanta Sowińska i Barbara Dobkowska
Szacunkowy koszt: 282 tys zł

Zadanie polega na stworzeniu Parku Sztuki w przestrzeni niezagospodarowanego placu przed fabryką Briggsów od strony komina oraz w okolicy muru oddzielającego Park Miejski od fabryki. Obejmuje budowę obiektów ekspozycyjnych (konstrukcja modułowa, piramida, rotunda), parkietu do działań animacyjnych z zadaszeniem, oświetlenie muru i wyposażenie go w elementy montażowe oraz uporządkowanie przestrzeni. Powstanie miejsce do działań artystycznych: wystaw, instalacji, warsztatów, happeningów, tańca. Celem zadania jest stworzenie warunków do tworzenia ekspozycji artystycznych, wystaw czasowych, instalacji oraz prowadzenia działań animacyjnych w przestrzeni i okolicach Parku Miejskiego. Tematyka będzie szeroka, od związanej z aktualnymi trendami sztuk wizualnych, modą i preferencjami zaproszonych artystów po historyczną, wynikającą z lokalizacji w historycznej części miasta. Park to miejsce realizacji wydarzeń plenerowych. Sąsiadujący z parkiem niezagospodarowany plac przed kominem to przestrzeń wykorzystywana także do działań artystycznych, m.in. wystaw i instalacji. Brak elementów montażowych i konstrukcyjnych ogranicza możliwości ekspozycyjne i aranżacyjne. Zadanie pozwoli na uporządkowanie i nadanie unikatowego charakteru tej przestrzeni, będzie inspiracją dla artystów, miejscem spotkań, twórczości i poznawania historii miasta. Lokalizacja w przestrzeni publicznej oznacza zdemokratyzowany dostęp do ekspozycji i wszystkich działań realizowanych z wykorzystaniem zbudowanych obiektów. Zapewni lokalnym artystom nowe możliwości ekspozycyjne, animatorom oryginalną przestrzeń warsztatową i edukacyjną, a mieszkańcom kontakt ze sztuką w ulubionym miejscu spotkań i spacerów.

Wnioskodawcy nie uzupełnili braków we wniosku wyznaczonym terminie i zdecydowali o odstąpieniu od jego korygowania. Wniosek został zaopiniowany negatywnie i nie znajdzie się na listach do głosowania.

Marcovia! Budowa zadaszenia trybuny głównej – stadion, przy ul. Wspólnej 12 w Markach.

Autorzy: Konrad Król, Marcin Nowak, Marcin Boczoń oraz Arkadiusz Werelich
Szacunkowy koszt: 50 tys zł

Zadaszenie obecnej trybuny głównej na stadionie, przy ul. Wspólnej 12 to przedsięwzięcie, które sprawi, że niezależnie od warunków atmosferycznych mieszkańcy naszego miasta będą mogli w sposób komfortowy kibicować młodszym i starszym zawodnikom Akademii Piłkarskiej oraz Klubu Marcovii Marki. Dynamiczny rozwój Akademii Piłkarskiej oraz Klubu Marcovii Marki sprawiają, że mieszkańcy naszego miasta coraz licznej uczestniczą w spotkaniach piłkarskich Akademii i Klubu. Zwiększająca się liczba najmłodszych zawodników wszystkich roczników oraz awans drużyny seniorskiej do IV ligi są dowodami na to, że warto inwestować w sport oraz infrastrukturę sportową.

Wniosek nie uzyskał zgody na dopuszczenie do głosowania z uwagi na fakt, że planowana inwestycja znajduje się na obiekcie będącym terenem gminnej jednostki organizacyjnej (co jest niezgodne z zapisem § 4 ust. 5 regulaminu MBO). Wniosek został zaopiniowany negatywnie i nie znalazł się na listach do głosowania.

Oświetlenie ulicy Amarantowej od skrzyżowania ulic Amarantowa/Modrzewiowa w stronę Wierzbowej

Autorzy:  Ewelina Krzyżanowska i Anna Grądzewicz
Szacunkowy koszt: 12 tys zł

Oświetlenie odcinka ul. Amarantowej, na której powstały w ostatnim czasie nowe budynki/osiedla mieszkalne. Dookoła jest teren zalesiony i przejście drogą po zmroku wzbudza lęk. Ulica będzie bezpieczna, częściej uczęszczana przez mieszkańców miasta. Mieszkańcy będą mogli bezpiecznie spacerować.

Złożony wniosek posiadał braki formalne, nie został uzupełniony w wyznaczonym czasie zatem zgodnie z § 5, ust 5 pkt 2 regulaminu MBO został zaopiniowany negatywnie i nie znajdzie się na listach do głosowania.

Urząd Miasta Marki, 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - sklepy internetowe, strony www - Marki, Warszawa

skocz do góry