facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

5. Gramy w siatę! - budowa boiska do siatkówki na ul. Grunwaldzkiej

MBO 2023

Autorzy: Weronika Lasek, Justyna Lasek

Szacunkowy koszt: 218,3 tys zł

Projekt GRAMY W SIATĘ! zakłada budowę boiska do siatkówki na ul. Grunwaldzkiej, obok Pumptracka. Nie będzie to jednak zwykłe boisko! Jego nawierzchnia zostanie wykonana ze sztucznego materiału, a wysokość siatki będzie regulowana, co pozwoli także na grę w tenisa ziemnego. To co? Widzimy się na boisku za rok?

Celem projektu GRAMY W SIATĘ! jest wybudowanie boiska do gry w siatkówkę. Nie byłoby to jednak zwykłe boisko do siatkówki plażowej. Jego nawierzchnia zostałaby wykonana ze sztucznego materiału, który możemy często znaleźć na placach zabaw czy boiskach wielofunkcyjnych. Przykładem boiska z taką nawierzchnią jest obiekt sportowy w Parku Olszyna na Bielanach*. 
Dzięki zastosowaniu tego rodzaju materiału boisko byłoby dostępne dla większej ilości osób. Rozwiązanie to zwiększy także wygodę użytkowania oraz zapewni miejscu oryginalność. W Markach nie ma żadnego ogólnodostępnego miejsca do gry w siatkówkę, które zostałoby wykonane z innego surowca niż piasek. 
Najwyższą funkcjonalność boiska zapewniłyby słupki z możliwością regulacji wysokości siatki. Dzięki temu, dodatkową funkcją boiska byłaby także możliwość gry w tenisa ziemnego. Sposób korzystania z tej funkcji wyglądałby mniej więcej w ten sposób: gdy osoba chce skorzystać z boiska do gry w siatkówkę, to ustawia siatkę tak, by znajdowała się ona w górze (na wysokości dopasowanej do  wzrostu graczy), a gdy osoba chce zagrać w tenisa ziemnego - odpowiednio reguluje siatkę tak, by znajdowała się tuż przy ziemi. Takie rozwiązanie zostało zastosowane na boiskach w Warszawie (obok pętli Metro Trocka)**. 
Całość dopełni dobrej jakości siatka, która jest głównym elementem obiektu. 
Obiekt zostałby ogrodzony przez specjalne ogrodzenie do tego przeznaczone. Bardzo ważne jest to, aby służyło ono wyłącznie wygodzie użytkowników. Jego funkcją będzie ochrona przed wypadnięciem piłki na ulicę bądź do pobliskich krzaków. Ogrodzenie to nie będzie miało zamykanego wejścia dzięki czemu boisko będzie dostępne dla każdego o każdej porze dnia. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdzie dostęp do boiska będzie niemożliwy z powodu zamkniętej furtki.
Pomysł projektu powstał z uwagi na bardzo małą ilość ogólnodostępnych boisk do siatkówki w Markach. Sport ten jest jednak coraz bardziej popularny, a osób chcących rekreacyjnie grać w siatkówkę jest coraz więcej. Zauważyć to można często na boiskach szkolnych, gdzie dzieci i młodzież odbijają wspólnie piłkę do siatkówki, lecz miejsce gdzie to robią, jest zwyczajnie nieprzystosowane do tego sportu, gdyż zazwyczaj jest to część boiska przeznaczona do innej aktywności fizycznej, bądź nawet chodnik czy część parkingu. Z takim problemem nie zmagają się jednak osoby grające w piłkę nożną czy koszykówkę, gdyż ilość boisk przeznaczonych do tych sportów jest znacznie większa. 
Częstym problemem mieszkańców chcących pograć w siatkówkę jest także fakt, iż na powstałych już boiskach na terenie miasta, nie zawsze jest możliwość gry. Wynika to z tego, że obiekty te albo są zamknięte, albo nie ma na nich zamontowanej siatki. Projekt GRAMY W SIATĘ! oferowałby boisko dostępne o każdej porze dnia dla każdego mieszkańca Miasta. 
Projekt poprawiłby jakość życia mieszkańców w sferze uprawiania aktywności fizycznej. Stanowiłby promocję aktywnego spędzania wolnego czasu. Boisko nie tylko zapewniłoby dodatkowe miejsce do gry w siatkówkę w naszym Mieście, ale także pełniłoby rolę miejsca spotkań aktywnej grupy mieszkańców oraz miejsca nawiązywania nowych znajomości. Ponadto obiekt zachęcałby do dbania o swoje zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu - zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu.

 

Urząd Miasta Marki, 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - sklepy internetowe, strony www - Marki, Warszawa

skocz do góry