bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Tu płacę podatki, tu zyskam inwestycje

Twój PIT- włącz go!

Czy wiecie, że jest nas w Markach coraz więcej? Na koniec 2017 r. liczba osób zameldowanych na pobyt stały przekroczyła 30 tys. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że należymy do niedużej grupy miast, w których przybywa mieszkańców. Pewnie byłoby jeszcze więcej, gdyby wszyscy meldowali się w naszym mieście. Ale nie o statystyki tu chodzi…

– Dzięki Waszym dobrym decyzjom możemy zwiększyć możliwości inwestycyjne miasta. Metoda, która do tego prowadzi, praktycznie nic nie kosztuje nowego mieszkańca. Wystarczy zameldować się w Markach lub wskazać nasze miasto jako miejsce zamieszkania w rocznym zeznaniu PIT – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Co roku miasto organizuje akcję „Tu mieszkam, tu płacę podatki, tu zyskam nowe inwestycje”. Dlaczego ten PIT jest taki ważny? Wynika to z rozwiązań ustawowych. Część podatku dochodowego, który tak czy owak płacą fiskusowi mieszkańcy, trafia do samorządów. Są to ogromne kwoty. W 2018 roku w przypadku Marek wyniosą ponad 48 mln zł! Dla porównania, wpływy z podatku od nieruchomości to 18,8 mln zł.

- Cieszę się, że z roku na rok nasze dochody z PIT rosną. W 2008 r. wynosiły one 20,6 mln zł. W 2017 r. – już 42,9 mln zł. Ale nie ukrywam – te dochody mogłyby być jeszcze wyższe. To ułatwiłoby realizację inwestycji: zarówno drogowych, jak i oświatowych, które są tak oczekiwane przez mieszkańców – podkreśla Jacek Orych.

Szacujemy, że w Markach mieszka około 10-15 tys. osób bez meldunku. To oznacza, że na do wspólnej kasy nie wpływa ponad 1000 zł rocznie od każdej takiej osoby. Dokonajmy prostego mnożenia. 10 tys. niezameldowanych to roczna utrata 10 mln zł. Gdyby przemnożyć to przez 10 lat, wyszłoby 100 mln zł. To pieniądze, za które można byłoby wybudować szkoły, przedszkola, ulice...

– Naprawdę niewiele potrzeba, by zmienić tę sytuację. Są dwa rozwiązania. Można zameldować się w Markach (zobacz, jak to zrobić). Wniosek można złożyć osobiście w ratuszu lub elektronicznie. Drugim rozwiązaniem jest złożenie formularza aktualizacyjnego ZAP3. Wówczas nie trzeba dokonywać przemeldowania, ale oczywiście w rocznym zeznaniu podatkowym jako miejsce zamieszkania należy wskazać Marki – mówi Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza.

Proste, prawda?

– Wasze pieniądze w coraz większym stopniu są przeznaczane na inwestycje. Gdy w grudniu 2014 r. obejmowałem stery ratusza, wynosiły 9,3 mln zł. W 2017 r. sięgnęły 32 mln zł. W tym roku będą jeszcze większe. Tego kursu chcemy się trzymać. Bez Waszej pomocy będzie to trudne – podkreśla Jacek Orych.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z 2016 r.

Załączniki:

zap3.pdf

zdjecie

Aktualności

1234 następna strona

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry