bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Tu płacę podatki, tu zyskam inwestycje

Twój PIT- włącz go!

Czy wiecie, że jest nas w Markach coraz więcej? Na koniec 2019 r. liczba osób zameldowanych na pobyt stały przekroczyła 33,8 tys. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że należymy do niedużej grupy miast, w których przybywa mieszkańców. Pewnie byłoby jeszcze więcej, gdyby wszyscy meldowali się w naszym mieście. Ale nie o statystyki tu chodzi…

– Dzięki Waszym dobrym decyzjom możemy zwiększyć możliwości inwestycyjne miasta. Metoda, która do tego prowadzi, praktycznie nic nie kosztuje nowego mieszkańca. Wystarczy zameldować się w Markach lub wskazać nasze miasto jako miejsce zamieszkania w rocznym zeznaniu PIT – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Co roku miasto organizuje akcję „Tu mieszkam, tu płacę podatki, tu zyskam nowe inwestycje”. Dlaczego ten PIT jest taki ważny? Wynika to z rozwiązań ustawowych. Część podatku dochodowego, który tak czy owak płacą fiskusowi mieszkańcy, trafia do samorządów. Są to ogromne kwoty. W 2018 roku w przypadku Marek wyniosły ponad 48 mln zł. W 2019 r. - już 61 mln zł. Prognoza na 2020 r. opiewa na 61,75 mln zł (niższa dynamika wynika ze zmniejszenia stawek PIT).

- Cieszę się, że z roku na rok nasze dochody z PIT rosną. W 2008 r. wynosiły one 20,6 mln zł. W 2017 r. – już 42,9 mln zł. Ale nie ukrywam – te dochody mogłyby być jeszcze wyższe. To ułatwiłoby realizację i spłatę inwestycji: zarówno drogowych, jak i oświatowych, które są tak oczekiwane przez mieszkańców – podkreśla Jacek Orych.

Szacujemy, że w Markach mieszka około 10-15 tys. osób bez meldunku. To oznacza, że na do wspólnej kasy nie wpływa ponad 1800 zł rocznie od każdej takiej osoby. Dokonajmy prostego mnożenia. 10 tys. niezameldowanych to roczna utrata 18 mln zł. Gdyby przemnożyć to przez 10 lat, wyszłoby 180 mln zł. To pieniądze, za które można byłoby wybudować szkoły, przedszkola, ulice...

– Naprawdę niewiele potrzeba, by zmienić tę sytuację. Są trzy rozwiązania. Można zameldować się w Markach (zobacz, jak to zrobić). Wniosek można złożyć osobiście w ratuszu lub elektronicznie. Drugim rozwiązaniem jest złożenie formularza aktualizacyjnego ZAP3. Wówczas nie trzeba dokonywać przemeldowania, ale oczywiście w rocznym zeznaniu podatkowym jako miejsce zamieszkania należy wskazać Marki – mówi Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza.

Trzecie rozwiązanie daje wprowadzona w tym roku platforma "Twój ePit". Wystarczy w niej zmienić adres zamieszkania na marecki.

Proste, prawda?

– Samorządy nie były beneficjentami ostatnich zmian w PIT. Nasze przychody z PIT nie spadły tylko dlatego, że coraz więcej osób rozlicza podatek, wskazując nasze miasto. Serdecznie dziękuję wszystkim płatnikom. Razem możemy zrobić bardzo dużo   – podkreśla Jacek Orych.

W 2019 r. zakończyły się m.in. cztery duże inwestycje edukacyjne: budowa Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego, rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 2, budowa przedszkola przy Okólnej oraz rozbudowa przedszkola przy Dużej.

Zobacz nasz najnowszy film promocyjny Kliknij tutaj

Zapraszamy również do obejrzenia animowanego filmu z 2019 r.

zdjecie
fot. 1

Aktualności

123......10 następna strona

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry