bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

79. rocznica powstania w getcie warszawskim

Żonkile zakwitły na skwerze Żołnierzy Wyklętych

Pięknymi żonkilami zakwitły Pola Nadziei na skwerze Żołnierzy Wyklętych przy Urzędzie Miasta Marki. Jesienią sadziły je dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1, dziś możemy podziwiać je w całej okazałości. Ten wiosenny kwiat jest symbolem powstania w getcie warszawskim. Dziś, 19 kwietnia, obchodzimy jego 79. rocznicę. Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. 

Zapraszamy do wysłuchania prelekcji mareckiego historyka i regionalisty Antoniego Widomskiego. Autor przybliża społeczność żydowską z Marek i Pustelnika w czasach II wojny światowej i po wojnie. Przedstawia mareckich Żydów w kontekście utworzenia getta w Pustelniku, jego dramatycznej „likwidacji” oraz losów tej społeczności w getcie warszawskim. LINK

O tych traumatycznych wydarzeniach przypomina nam  wystawa znajdująca się na skwerze koło Urzędu Miasta Marki.  Składa się ona z dwóch części - pierwsza poświęcona jest ofiarom niemieckiego nazistowskiego Obozu Zagłady i Obozu Pracy w Treblince, a druga społeczności żydowskiej zamieszkującej gminę Marki. 

 

WPZ
19 kwietnia 2022, godz. 14:40
#Miasto #Kultura

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry