bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Globalne zmiany, lokalne skutki

Co ma topnienie lodowców do rosnącej temperatury w naszym mieście i co z tym możemy zrobić...

Jesteśmy zasypywani informacjami o zmianach klimatu. Jak bardzo są przez nas odczuwalne? Jak bardzo dotyczą mieszkańców Marek? Czy powinniśmy się martwić tematem topniejących tysiące kilometrów stąd lodowców?

Klimat się zmienia – to nie podlega dyskusji. Każde kolejne lato staje się coraz gorętsze, burze coraz gwałtowniejsze, a zimy coraz łagodniejsze. Wszystkie zmiany występują globalnie. Oczywiście mają różne natężenie w zależności od regionu. Dla powiatu wołomińskiego przewidziany jest wzrost średniej rocznej temperatury do 2030 r. o ok. 0,5 stopnia C. Wówczas zwiększy się liczba dni upalnych (z temperaturą maksymalną powyżej 25 stopni C), wzrośnie roczna suma opadów, a zmniejszy się liczba dni z pokrywą śnieżną.

To może wpłynąć na nasze zdrowie. Wyższe temperatury są niebezpieczne dla grup wrażliwych, czyli osób starszych, dzieci oraz ludzi ze schorzeniami układu krążenia i układu oddechowego. Przy wyższej temperaturze trudniej nam się funkcjonuje i pracuje.

– Przystępujemy do opracowania planu adaptacji naszego miasta do zmian klimatu. To będzie swoisty drogowskaz, który pomoże nam przygotować się do globalnych zjawisk. Jeśli macie Państwo własne obserwacje i pomysły na działania przystosowujące nas do zmian klimatu, apelujemy o podzielenie się z nami – zachęca Małgorzata Czerwińska, naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Zewnętrznych.

Uwagi i wnioski można składać od 1 czerwca 2022 roku do 24 czerwca 2022 roku w formie:

  • pisemnej przesyłając je na adres siedziby Urzędu Miasta Marki, al. Marsz. J. Piłsudskiego 95, 05-270 Marki z dopiskiem „Plan adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Marki”, przy czym decyduje data wpływu korespondencji do Urzędu albo składając bezpośrednio w Kancelarii Urzędu Miasta Marki pok. 13,
  • elektronicznej z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego (w załączniku). Wypełniony formularz można dostarczyć drogą elektroniczną (skan lub zdjęcie podpisanego formularza) na adres email: anna.kozikowska@marki.pl lub za pośrednictwem E-PUAP (nr skrzynki:  /53j0jr6ujo/skrytka;/53j0jr6ujo/SkrytkaESP)
  • ustnej do protokołu w siedzibie Urzędu Miasta Marki, w wyznaczonym miejscu do przyjmowania interesantów w godzinach pracy Urzędu.

Przygotowanie tego dokumentu ma dodatkowy walor – ułatwi zdobywanie funduszy zewnętrznych na niezbędne inwestycje adaptacyjne.

– Zapraszamy też do udziału w quizie, w którym można uporządkować wiedzę na temat klimatu, oraz również zgłosić problemy związane ze zmianami klimatu – dodaje Anna Kozikowska z Wydziału Strategii i Funduszy Zewnętrznych.

Link do quizu znajduje się TUTAJ
 

TM
19 czerwca 2022, godz. 12:28
#Miasto #Środowisko

Załączniki:

zalacznik.doc

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry