bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Inwestycje dla rowerzystów

Symboliczne zakończenie jednego z unijnych projektów

W grudniu 2016 r. nasze miasto – wspólnie z Ząbkami, Zielonką i Kobyłką – podpisało umowę na dofinansowanie budowy dróg rowerowych z unijnej puli. Samorządy z naszego powiatu skutecznie aplikowały o prawie 23 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Symbolicznie kończymy ten kilkuletni projekt inwestycyjny. Nasze miasto złożyło do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wniosek o końcową płatność, który został zaakceptowany. W sumie do dzisiaj, tylko dla Marek, uzyskaliśmy z UE na transport niskoemisyjny kwotę 8,95 mln zł.
 
Oto lista inwestycji, którą w tym projekcie zrealizowaliśmy dzięki pomocy Brukseli:

  • droga rowerowa przy ul. Sportowej
  • droga rowerowa przy ul. Sowińskiego
  • droga rowerowa wzdłuż ulic: Główna, Wesoła, Przyleśna
  • droga rowerowa od ul. Przyleśnej do węzła drogi ekspresowej S8 "Zielonka 2"
  • droga rowerowa przy ul. Sosnowa - ul. Kościuszki
  • droga rowerowa Zygmuntowska - Zagłoby
  • droga rowerowa na wale wzdłuż rzeki Długiej
  • droga rowerowa przy ul. Szkolnej

Finalizacja unijnego projektu nie oznacza zakończenia inwestycji w drogi rowerowe. Nasze miasto jest partnerem drugiego, szerszego porozumienia. Wraz z Kobyłką, Ząbkami, Zielonką, Wołominem, Radzyminem, Nieporętem podpisaliśmy w czerwcu 2018 r. kolejną umowę na dofinansowanie budowy dróg rowerowych Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W ramach tego przedsięwzięcia wybudowaliśmy drogę rowerową dookoła MCER oraz będziemy budować drogi rowerowe wzdłuż alei Piłsudskiego (odcinek północny – od granicy z Radzyminem do Legionowej – jesteśmy na etapie uzyskiwania pozwoleń).

W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę drogi rowerowej wzdłuż  centrum M1 w innym projekcie partnerskim z Warszawą i Ząbkami.

Wsparcie UE pomogło w dokonaniu przełomowych inwestycji w Markach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała unijne dofinansowanie do budowy obwodnicy Marek. Wodociąg Marecki otrzymał prawie 110 mln zł na ułożenie, praktycznie od zera, sieci kanalizacji sanitarnej. Nasze miasto zdobyło też pieniądze na budowę parkingów „Parkuj i Jedź”, zagospodarowanie wód deszczowych, różnego typu projekty edukacyjne realizowane w szkołach oraz społeczne wdrażane przez marecki OPS. Gdyby policzyć łącznie te nakłady, byłaby mowa o kilkuset milionach złotych, które pomagają zmieniać Marki – podsumowuje Jacek Orych, burmistrz naszego miasta.


Projekt "Zintegrowana sieć ścieżek rowerowych n a terenie gmin Marki, Ząbki, Zielonka, Kobyłka w ramach ZIT WOF" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. 

WPZ/TM
24 sierpnia 2022, godz. 21:44
#Miasto #Inwestycje #PIT dla Marek = inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry