bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Uczciliśmy pamięć Dziesięciu Powieszonych

W niedzielę obchodziliśmy 80. rocznicę mordu na więźniach Pawiaka

16 października 1942 roku hitlerowcy w odwecie za przeprowadzoną przez żołnierzy Armii Krajowej akcję „Wieniec”, czyli wysadzenie torów kolejowych prowadzących do Warszawy, powiesili 50 więźniów Pawiaka. Szubienice zostały ustawione w pięciu miejscach, niedaleko torów kolejowych, w taki sposób, by straceńcy byli widoczni z okien przejeżdżających pociągów. Na jedno z miejsc egzekucji wybrano Marki.

Jak co roku, zgromadzeni pod pomnikiem uczniowie, harcerze oraz mieszkańcy i władze samorządowe miasta Marki oddały hołd zamordowanym. Po powitaniu i krótkim wprowadzeniu zastępca burmistrza Paweł Pniewski oddał głos regionaliście Antoniemu Widomskiemu, który opowiedział szczegółowo o tym wydarzeniu.

Były to bardzo okrutne czasy, a skazywanie bezbronnych ludzi w odwecie bez sądu i wyroku było bestialstwem. Obyśmy już nigdy nie musieli oglądać takiego okrucieństwa i zawsze pamiętali o tej tragedii, czerpiąc z niej naukę na przyszłość - podkreślił historyk.

Pan Antoni zadeklarował też przekazanie Szkole Podstawowej nr 1 wiersza autostwa nauczycielki z Marek pani Stefanii Olkowskiej. Utwór powstał w 1942r. po tamtych wydarzeniach i co roku był deklamowany na tajnych kompletach pomimo, że groziła za to kara śmierci. Poniżej zamieszczamy skan dokumentów.

Upamiętniając tych, którzy zginęli w tych tragicznych wydarzeniach, wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3 i Zespołu Szkół nr 2 w Markach. W imieniu mieszkańców wieniec złożyli przedstawiciele władz samorządowych miasta oraz weterani walk o niepodległość mjr Jerzy Zybert i por. Leopold Kielak.

Wszystkim uczestnikom przybyłym na uroczystość serdecznie dziękujemy za oddanie hołdu poległym. Szczególne podziękowania dla harcerzy z 62. Szczepu ZHR za opiekę na sztandarem kombatantów Armii Krajowej.

Historia zbrodni z 15 października 1942 roku opisana została w filmie dokumentalnym "Pamiętajcie!" dostępnym na kanale Miasta Marki na portalu YouTube:

 

WPZ
17 października 2022, godz. 08:59
#Miasto

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry