bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Wielkie budowanie przy Wspólnej

Podpisaliśmy umowę na realizację kluczowej inwestycji

MCER – czy już Państwo znają ten skrót? To Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. Pierwotnie miało to być gimnazjum przy Wspólnej dla 800 uczniów. Po niedawnej reformie edukacji i przeprojektowaniu – miejsce nauki dla 1200 uczniów szkoły podstawowej. Ale nie tylko. To tu lokalizację znajdą m.in. sala widowiskowa, basen, sala sportowa, pełnowymiarowe boisko z bieżnią, trzy boiska wielofunkcyjne, miasteczko ruchu drogowego oraz parking dla 300 samochodów. W środę, 7 marca, podpisaliśmy umowę na realizację inwestycji. Prace wykonana znana giełdowa firma – Budimex.

- Gdy zostałem burmistrzem Marek, obiecałem, że doprowadzę do realizacji tej inwestycji. Ma ona dla nas, mieszkańców, kolosalne znaczenie. Po pierwsze, jest najważniejszym krokiem do rozwiązania problemów lokalowych mareckiej edukacji. Po drugie, przy Wspólnej będzie bić sportowe serce miasta, czynne także po godzinach nauki. Mareckie dzieci nie będą musiały jeździć na basen do sąsiednich miast, a biegacze – na treningi do Warszawy – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

- Inwestycja przy ulicy Wspólnej otwiera także nowe możliwości dla mareckiej kultury. Nasze miasto wzbogaci się o salę widowiskową z prawdziwego zdarzenia, której tak bardzo brakuje mieszkańcom. W kompleksie zlokalizowana zostanie także filia Biblioteki Publicznej - dodaje Agnieszka Lużyńska, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Marki.

Bliskość Warszawy, budowa obwodnicy, inwestycje infrastrukturalne i wprowadzenie pierwszej strefy biletowej powodują, że liczba mieszkańców Marek dynamicznie się zwiększa. Także tych najmłodszych. Dlatego w tej kadencji podjęliśmy intensywne działania inwestycyjne w zakresie bazy edukacyjnej.

- Rozbudowaliśmy już Szkołę Podstawową nr 1 przy Okólnej, podpisaliśmy umowy na rozbudowę Przedszkola Miejskiego nr 2 przy ul. Dużej i budowę filii szkoły nr 2. Te dwa ostatnie obiekty będą gotowe jeszcze w tym roku. Do rozstrzygnięcia pozostał nam przetarg na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej – zaznacza Jacek Orych.

Inwestycja przy Wspólnej będzie wyróżniać Marki nie tylko w aglomeracji warszawskiej, ale w całym kraju. To za sprawą zastosowania ciekawych rozwiązań energetycznych, przynoszących duże oszczędności podczas eksploatacji obiektu.

- Kompleks z założenia miał być „zero-energetyczny”, co oznacza, że w rocznym bilansie zużyje tyle energii, ile sam wyprodukuje. Osiągnęliśmy to dzięki zastosowaniu systemu odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zaawansowane systemy odzysku energii cieplnej i urządzenia do produkcji energii elektrycznej z gazu. Budynek posiada właściwości termoizolacyjne na najwyższym poziomie, jest wyposażony w urządzenia oszczędzające wodę. Ponadto będzie posiadał możliwość regulacji nie tylko temperatury, ale także wilgotności powietrza i barwy światła w zależności od nasłonecznienia pomieszczeń. Całą wodę z deszczu będziemy magazynować i wykorzystywać na dachach zielonych oraz do podlewania – opowiada Kamil Wieczorek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich, miejskiej spółki koordynującej realizację przedsięwzięcia.

TM, PP
7 marca 2018, godz. 08:00
#Miasto #Inwestycje #Edukacja #Tu płacę podatki, tu zyskam inwestycje #Mareckie Inwestycje Miejskie

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry