bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Pojemniki na odpady zmieszane

Prosimy sprawdzić, jakim normom powinny odpowiadać.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2017 roku poz. 1289 ze zm.) oraz z przyjętymi przez Radę Miasta Marki uchwałami, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażyć nieruchomość w pojemnik do zbierania odpadów.

Wielkość pojemników należy dostosować do liczby osób zamieszkujących nieruchomość. Zgodnie z §5 ust. 3 i 4 uchwały nr XXXVII/263/2016 Rady Miasta Marki z dnia 30 listopada 2016 roku w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Marki:

"3.Odpady komunalne, które nie są zbierane w sposób selektywny, należy gromadzić w pojemnikach lub kontenerach o minimalnej pojemności, uwzględniającej następujące normy:

a) jedno, dwu- lub trzyosobowa rodzina zobowiązana jest wyposażyć nieruchomość w jeden kubeł o min. pojemności 110l,

b) cztero, pięcio- lub sześcioosobowa rodzina zobowiązana jest wyposażyć nieruchomość w dwa kubły o min. pojemności 110l każdy lub jeden kubeł o pojemności min. 240l,

c) rodziny liczniejsze mają obowiązek wyposażyć nieruchomość w kubły o pojemności zapewniającej pokrycie zapotrzebowania według norm zapisanych w punktach a i b.

4.Zarządcy nieruchomości wielolokalowych zobowiązani są dostosować pojemność pojemników do liczby mieszkańców i cyklu wywozu, biorąc pod uwagę normatywy zapisane w ust. 3 pkt. a i b."

Polskie Normy określiły pojemniki na odpady pod numerem: PN-EN 840-1:2013-05, określając je jako: ruchome pojemniki na odpady - Część 1: Pojemniki dwukołowe o pojemności do 400 l do grzebieniowych mechanizmów załadowczych.

Pojemniki na odpady komunalne, spełniające obowiązującą w kraju normę, są przystosowane do mechanicznego opróżniania ich przez specjalistyczne pojazdy za pośrednictwem chwytaków grzebieniowych. Wykonane są z PEHD – polietylenu niskociśnieniowego wysokiej gęstości, co zapewnia odpowiednią jakość. Pojemniki takie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, chemikalia oraz na wysokie i niskie temperatury.

Znalezione obrazy dla zapytania pojemniki spełniające norm

Zgodnie z powyższymi normami, maksymalne obciążenie pojemników to ok. 50kg dla pojemników 110/120l oraz 100kg dla pojemników 240l. Nośność pojemników jest uwidoczniona przez producenta na pojemniku.

Podstawową zasadą doboru pojemnika na odpady jest to, aby wielkość i liczba pojemników dostosowana była do liczby mieszkańców danej nieruchomości oraz gwarantowała utrzymanie czystości i porządku na terenie posesji. Pragniemy zwrócić uwagę, że często oferowane w marketach budowlanych pojemniki są pojemnikami ogrodowymi. Pojemniki te nie są przystosowane do mechanicznego opróżniania ich przez specjalistyczne pojazdy za pośrednictwem chwytaków grzebieniowych, zarówno pod względem konstrukcyjnym jak i wytrzymałościowym.

Znalezione obrazy dla zapytania pojemniki niespełniające normZnalezione obrazy dla zapytania pojemniki niespełniające norm


Jeśli nie posiadasz własnego pojemnika na odpady to należy go kupić, wynająć lub wydzierżawić od firm wywozowych. Pojemniki można również zakupić w marketach budowlanych.

Starego typu, metalowe pojemniki typu SM również nie są dostosowane do obecnie obowiązujących norm określających wymagania stawiane pojemnikom na odpady komunalne. Brak odpowiedniej konstrukcji pojemnika powoduje między innymi zaginanie pojemnika w czasie odbioru oraz wyłamywanie uchwytów. Wskazane uchwyty do zasypu śmieciarki przestały być produkowane na przełomie lat 80 i 90-tych ubiegłego wieku.

Znalezione obrazy dla zapytania pojemniki niespełniające norm

Wobec powyższego zwracamy się z prośbą do mieszkańców o wyposażenie nieruchomości w odpowiednie pojemniki do gromadzenia odpadów. Przy zakupie pojemników należy zwrócić uwagę na wyżej opisaną Polską Normę, gdyż wszystkie inne pojemniki nieposiadające charakterystycznych kołnierzy/chwytaków nie będą współpracowały z pojazdami specjalistycznymi i tym samym nie będą mogły być opróżniane lub mogą zostać uszkodzone podczas odbioru - nie z winy firmy świadczącej usługę.

Nieruchomości niezamieszkałe, na których powstają odpady (przedsiębiorstwa itp.) muszą mieć nadal podpisaną umowę z firmą posiadającą wpis do Rejestru Działalności Regulowanej prowadzonego przez Burmistrza Miasta Marki. W przypadku kontroli należy wykazać się taką umową i rachunkami za odbiór odpadów komunalnych powstałych np. na skutek prowadzonej działalności gospodarczej.

WOŚ
4 kwietnia 2018, godz. 08:00
#Środowisko

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry