bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

"Perły" z lamusa do recyklingu

Wywieźliśmy z Marek cztery ciężarówki pełne elektroodpadów.

Sobota, przed siódmą rano. Na parking przy urzędzie podjeżdżają pierwsze auta. Mieszkańcy, którym niestraszny poranny chłód, przywożą elektroodpady i zużyte baterie. Tymczasem do rozpoczęcia świątecznej zbiórki są jeszcze trzy godziny! W tym czasie pracownicy urzędu rozładowują choinki – największą świąteczno-ekologiczną atrakcję tego przedsięwzięcia. Na końcu parkingu w ciągu kilku kwadransów wyrasta zielony las. To 300 świerków, które znajdują się w doniczkach i które na wiosnę będzie można ponownie wkopać w ziemię. Żeby otrzymać takie drzewko, trzeba przynieść elektrośmieci lub zużyte baterie i uzyskać odpowiednią liczbę kuponów.

Jeszcze nie ma godziny 10.00, a już ustawia się długa kolejka. Mieszkańcy przynoszą wszystko, co zalegało na ich strychach, pawlaczach lub piwnicach.

- Trochę rzeczy nadawałoby się do muzeum techniki – żartuje jeden z kolejkowiczów.

Lampowe telewizory, komputery pamiętające początek tego stulecia, magnetowidy, które robiły zabójczą karierę w latach 80 i 90. XX wieku… - lista tych „pereł” z lamusa jest bardzo długa. Do elektorośmieci trafia się nawet…. obrabiarka diamentowa!

Kolejka stale się wydłuża i sięga Alei Piłsudskiego. Wszystkie drzewka znajdują nowych właścicieli do godz. 12.30. Ich brak nie zniechęca kolejnych osób, które przyjeżdżają i składają elektroodpady. Imponująca jest także ilość uzbieranych baterii – wszystkie wypełniły liczący 240  litrów pojemnik!

- Z parkingu wyjechały cztery samochody ciężarowe pełne elektroodpadów – podkreśla Marcin Skrzecz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w UM Marki.

Oczywiście nie trafią one na wysypisko. Z elekroodpadów można uzyskać wiele cennych surowców. To m.in. złoto, srebro, miedź i aluminium. Zużyte telefony komórkowe przydają się w produkcji czajników, a z elementów lodówki można zrobić kołpaki samochodowe.

- Pamiętajmy, że elektroodpadów można się pozbyć nie tylko od święta. W zwykłe dni przyjmuje je m.in. PSZOK, działający przy ul. Dużej – dodaje Ewelina Rutkowska z Wydziału Ochrony Środowiska.

TM/WOŚ
17 grudnia 2018, godz. 12:56
#Środowisko #Miasto

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry