bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Marecka inauguracja ogólnopolskiego konkursu

W środę gościliśmy w MCER Michała Kurtykę, ministra klimatu.

„Szkoła z klimatem” – tak brzmi nazwa ogólnopolskiego konkursu ekologicznego przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Jest on dedykowany uczniom szkół ponadpodstawowych. Jego inauguracja odbyła się w środę na terenie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego.

- Przez konkurs chcemy pokazać uczniom, że mogą przygotować się na zmiany klimatu, które są szczególnie odczuwalne w miastach. Dlatego zachęcamy uczniów do opracowania szkolnych planów przygotowania się na ich skutki – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu.

Wybór MCER na miejsce inauguracji konkursu nie był przypadkowy. Minister Kurtyka gratulował Markom tej inicjatywy.

- W rozmowach słyszymy, że nasz obiekt stawiany jest za wzór dla innych samorządów. Budując MCER zastosowaliśmy przecież wiele rozwiązań, które przyczyniają się do ochrony środowiska i przekładają się na niższe koszty eksploatacji. To właśnie przy Wspólnej zastosowaliśmy pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, systemy odzysku energii cieplnej i urządzenie do produkcji energii z gazu. Dzięki dachowi bagiennemu zbieramy wodę deszczową, którą wykorzystujemy później do pielęgnacji roślinności – wylicza Jacek Orych, burmistrz Marek.

- Cieszę się, że możemy takie spotkanie organizować w szkole w Markach, w której powstawaniu NFOŚiGW współuczestniczył finansowo. Chcemy, by takie obiekty powstawały w innych miejscowościach – dodawał Artur Lorkowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Od funduszu otrzymaliśmy wsparcie w postaci 10,2 mln zł dotacji oraz 15,3 mln zł niskooprocentowanej, preferencyjnej pożyczki.

Więcej o konkursie Szkoła z klimatem TUTAJ

 

TM
16 września 2020, godz. 19:30
#Inwestycje #Miasto #Edukacja

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry