bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Trzy kroki do WOT

Informacja Wojsk Obrony Terytorialnej

Terytorialna służba wojskowa, jaką oferuje najmłodszy rodzaj sił zbrojnych, czyli Wojska Obrony Terytorialnej, stale cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród ludzi młodych. Każde wcielenie do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój, przyciąga główne osoby młode, które szukają pomysłu na siebie i swoją przyszłość. Średnia wieku żołnierzy Obrony Terytorialnej to 32 lata, a 16 proc. stanowią kobiety. W celu usprawnienia procesu rekrutacji oraz stworzenia możliwości bezpośredniego kontaktu kandydata z terytorialsem, który bazując na własnym doświadczeniu opowie o specyfice służby w WOT,  powstały Mobilne Zespoły Rekrutacyjne. To właśnie do rekruterów mogą zgłaszać się osoby zainteresowane wstąpieniem w szeregi 5 Brygady.

Rekruterzy 5MBOT
W celu uzyskania szerszych informacji na temat służby w 5MBOT, wystarczy skontaktować się z jednym z naszych rekruterów:
- szer. Grzegorz SADECKI, tel: 731-307-027, grzegorz.sadecki@wor.ron.mil.pl
- st. szer. Grzegorz WOJCIECHOWSKI, tel. 727-016-357, b.wojciechowski@ron.mil.pl/

- kpr. Mariusz KUBEŁ, tel. 505-304-430, mariusz.kubel@wot.ron.mil.pl/
- ppor. Łukasz CHOMKA, tel. 785-541-067, lukasz.chomka@wot.ron.mil.pl
- st. szer. Marcin MICHALAK, tel. 530-442-378, marcin.michalak@wot.ron.mil.pl
- st. szer. Sławomir LEWARSKI, tel. 516-026-421, slawomir.lewarski@wot.ron.mil.pl

Pierwszy krok do WOT
Pierwszym krokiem, jaki powinna wykonać osoba zainteresowana terytorialną służbą wojskową, jest złożenie wniosku o powołanie do służby. Taki wniosek można wypełnić w WKU lub poprzez platformę ePUAP czy podczas spotkania z jednym z naszych rekruterów.  

Drugi krok do WOT
Złożenie wniosku zapoczątkuje proces rekrutacji, podczas którego kandydat stanie przed komisją rekrutacyjną oraz zostanie zapoznany z jednostką wojskową, w której będzie pełnił służbę. Na tym etapie każdy kandydat zobowiązany jest również wykonać niezbędne badania lekarskie.

Trzeci krok do WOT
Ostatnim krokiem jest odebranie karty powołania do terytorialnej służby wojskowej i stawienie się w jednostce wojskowej na przeszkolenie. W zależności od tego, czy kandydat jest rezerwistą czy osobą, która nie składała przysięgi wojskowej, odbędzie dedykowany rodzaj szkolenia. Szkolenie podstawowe przygotowane specjalnie dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z wojskiem oraz szkolenie wyrównawcze dla osób, które już wcześniej odbywały służbę wojskową.

Terminy szkoleń w 5MBOT
Szkolenia zostały zaplanowane praktycznie co miesiąc do końca 2020 roku. Najbliższe rozpocznie się wcieleniem 9 października, a zakończy przysięgą wojskową 24 października. Kolejne odbędzie się w listopadzie (13 listopada) i potrwa tradycyjnie 16 dni również kończąc się przysięgą wojskową. Ostatnie powołanie do terytorialnej służby wojskowej w szeregach 5 MBOT to 18-19 grudnia, a jego kontynuacja odbędzie się w czasie ferii zimowych. To idealny termin dla pełnoletnich uczniów, którzy nie będą musieli przerywać nauki by odbyć szkolenie podstawowe.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej. Stanowią uzupełnienie potencjału obronnego Polski. W szczególności ich misją jest bronić i wspierać lokalne społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Obecnie w WOT służy ponad 25 tysięcy żołnierzy, z czego ponad 2 tysiące stanowią żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej działającej na północnym Mazowszu. W jej skład wchodzą 4 bataliony rozmieszczone w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu Płd. oraz trzy samodzielne kompanie stacjonujące w Ciechanowie: kompania dowodzenia, logistyczna oraz saperów.

WOT
23 września 2020, godz. 08:07

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry