bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Nowe dowody osobiste od 8 listopada

W nowym dokumencie tożsamości zostaną zapisane: nasz podpis i odciski palców.

Od poniedziałku, 8 listopada, będziemy mogli składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną (oprócz zdjęcia). W warstwie elektronicznej i graficznej znajdą się w nim nowe elementy - odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego.

Nowe rozwiązania pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dowody osobiste w świecie, w którym bardzo wiele dokumentów jest fałszowanych. Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów – obywatele są więc do niej przyzwyczajeni – uważa Paweł Szefernaker,  sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia. I to one będą składały odciski palców.

Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców – dodaje minister Paweł Szefernaker.

Dokumenty z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce od 2 sierpnia. Termin został jednak przesunięty z uwagi na zastrzeżenia co do bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców. Przedstawiciele rządu zapewniają, że problem został rozwiązany.

Sprzęt, który będzie wykorzystywany, gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych. Polacy nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych – dodał Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów NIE będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

Poniżej ulotka informacyjna MSWiA

 

TM, gov.pl
12 października 2021, godz. 13:33
#Miasto

zdjecie
fot. 1

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry