bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Jest nas coraz więcej

Rosną: liczba zameldowanych mieszkańców i dochody z PIT. Garść statystyk za 2018 r.

Liczba mieszkańców naszego miasta nieustająco rośnie – taki wniosek płynie z danych Wydziału Spraw Obywatelskich naszego ratusza. Na koniec 2018 r. w Markach było zameldowanych 32 332 osoby: 31 735 na pobyt stały oraz 597 osób na czasowy. Widać dodatnią dynamikę w porównaniu z końcem 2017 r. Wówczas w Markach zameldowanych było 31 197 osób (30 680 na pobyt stały oraz 517 na czasowy).

Rosnąca liczba zameldowanych mieszkańców to pozytywna wiadomość. Jednym z głównych źródeł dochodów samorządu jest udział w podatku PIT, pobieranym przez rząd. W tegorocznym budżecie jest to kwota aż 61 mln zł. Dzięki temu miasto może utrzymywać poziom inwestycji na wysokim poziomie.

- Dochody z PIT są jednym z najważniejszych źródeł finansowania m.in. naszych inwestycji oraz edukacji dzieci. Ostatnio policzyliśmy, że statystyczny mieszkaniec Marek, o ile oczywiście jest zameldowany, wnosi rocznie do miejskiej kasy ponad 1800 zł. Dlatego dziękujemy wszystkim osobom, które wskazały Marki w rocznym zeznaniu podatkowym jako miejsce zamieszkania. Namawiamy tych, którzy mieszkają w Markach i rozliczają się jeszcze w innym miejscu, by w tym roku wspomogli nasze działania i wpisali do rocznego PIT nasze miasto – apeluje Jacek Orych, burmistrz Marek.

Aby rozliczać się w Markach, można się zameldować (osobiście lub przez internet) albo złożyć formularz aktualizacyjny ZAP3 (jego wypełnienie zajmie kilka minut).

- Nic to podatnika nie kosztuje, a nam ułatwi realizację inwestycji – dodaje Dariusz Pietrucha, zastępca burmistrza.

W ramach corocznej akcji „Tu mieszkam, tu płacę podatki, tu zyskam nowe inwestycje” staramy się o milionowe kwoty. Władze naszego miasta szacują, że bez meldunku mieszka 10-15 tys. osób. Z prostego mnożenia wynika, że co roku nie wpływa do budżetu od 18 do 27 mln zł! Przez dziesięć lat te kwoty urosłyby do 180-270 mln zł.

- Za 180 mln zł mogliśmy przeprowadzić 15 podobnych modernizacji dróg jak na Zieleńcu – dodaje Dariusz Pietrucha.

TM
7 stycznia 2019, godz. 10:05
#Miasto #Inwestycje #Tu płacę podatki, tu zyskam inwestycje

zdjecie
fot. 1

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry