bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Awans w rankingu inwestycji

Wśród prawie 600 małych miast znaleźliśmy się na 109 pozycji.

Co roku „Wspólnota”, pismo samorządu terytorialnego, publikuje ranking inwestycji województw, powiatów i gmin. Jego opracowaniem zajmują się naukowcy Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt koordynuje prof. Paweł Swianiewicz, były doradca prezydenta. Eksperci zbierają dane o wydatkach majątkowych samorządów za okres trzech lat, obliczają średnią, a wynik tego działania dzielą przez liczbę mieszkańców. Nasze miasto jest klasyfikowane w kategorii „miasta inne” (mniejsze), liczącej prawie 600 miejscowości.

- W rankingu Marki regularnie pną się w górę. Dwa lata temu byliśmy na 332 miejscu, rok temu na 121, w tym - na 109 – informuje Jacek Orych, burmistrz Marek.

Według samorządowca, cieszy przede wszystkim systematyczny wzrost wartości inwestycji w Markach w przeliczeniu na mieszkańca.

- Dwa lata temu (okres 2014-2016) wartość tego wskaźnika opiewała na 412 zł, rok temu (2015-2017) – na 700 zł, obecnie (2016-2018) – na 1000 zł. Z taką kwotą możemy się już porównywać z dużo silniejszymi jednostkami samorządowymi – Bydgoszczą (1009 zł) oraz Katowicami (961 zł). Nasze inwestycja per capita są też wyższe niż we Częstochowie czy Gdyni. I pewnie byłyby jeszcze większe, gdy do rankingu wliczano inwestycje Mareckich Inwestycji Miejskich (budowa i rozbudowa szkół oraz przedszkoli) oraz Wodociągu Mareckiego (budowa drugiej stacji uzdatniania wody i rozbudowa sieci kanalizacyjnej) – zaznacza Jacek Orych.

Kolejne lata mogą być trudniejsze dla finansów samorządowych. Zmiany w PIT mogą spowodować zmniejszenie wpływów do budżetów województw, powiatów i gmin. W przypadku Marek może to oznaczać roczny ubytek o 7 mln zł mniej. Uda się go częściowo zasypać, jeśli wszyscy mieszkańcy, wypełniając roczne zeznanie podatkowe, jako miejsce zamieszkania wskażą Marki.  

- Dlatego do znudzenia apelujemy do Państwa – rozliczajcie PIT w Markach. W końcu chodzi o to, by Wasze pieniądze pracowały lokalnie, a nie gdzieś hen hen w Polsce – dodaje Jacek Orych.

Całość rankingu TUTAJ

TM
23 września 2019, godz. 12:49
#Inwestycje #Tu płacę podatki, tu zyskam inwestycje

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry