bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Z pomocą potrzebującym i bezdomnym

Pomoc oraz schronienie dla potrzebujących i bezdomnych w okresie zimowym

Za oknem zimno, a to wiąże się ze szczególnym niebezpieczeństwem dla osób bezdomnych oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową - nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Bezdomni nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny. Poza tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi w nocy. Wiele instytucji, które zajmują się problematyką osób bezdomnych i od lat podejmują czynności na rzecz osób bezdomnych współpracują z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej. Dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach takie osoby starają się przetrwać okres jesienno – zimowy.

Oprócz telefonu na numer alarmowy 112 w każdym przypadku, który nie wymaga pilnej interwencji, można nanieść odpowiedni znacznik na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Telefon lub oznaczenie na KMZB zajmuje tylko chwilę.

Z listy dostępnych oznaczeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie i gotowe. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Sygnał taki odbiorą policjanci i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pilnie pomoc. Jeśli na dworze panują niekorzystne warunki atmosferyczne i występuje realne zagrożenie czyjegoś życia – niezwłoczne zadzwońmy na numer 112. Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa korzystajmy wyłącznie w przypadku, gdy wiemy o tym, że np. bezdomni przebywają na pewnym obszarze w sposób stały lub powtarzający się. Wtedy policjanci włączą ten obszar do miejsc, które sprawdzą podczas swojej służby patrolowej a w przypadku największych spadków temperatur i w razie konieczności zaproponują przewiezienie do noclegowni lub innych placówek pomocowych. Miejsca takie będą również odwiedzane przez dzielnicowych, którzy przekazują potrzebującym adresy miejsc, w których mogą otrzymać posiłek lub ciepłe ubranie.

Osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Pamiętajmy, że człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Wówczas wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce i pomogą takie osoby doprowadzić do miejsc zamieszkania lub izb wytrzeźwień.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze, samotne, nieporadne życiowo czy niedołężne, które mogą być szczególnie narażone na skutki działania niskich temperatur, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Osoby bezdomne posiadające ostatnie miejsce zameldowania w Markach po uprzednim wydaniu decyzji przez Ośrodek Pomocy Społecznej mogą uzyskać schronienie w następujących placówkach:

1. Ośrodek Charytatywny "Tylko" Craitas Archideicezji Warszawskiej, ul. Żytnia 1, 01-014 Warszawa

2. Schronisko Don Orione dla Bezdomnych Duszpasterstwo w kaplicy publicznej, Zgromadzenie Małe Dzieło Boskiej Opatrzności – Orioniści, ul. Witosa 46, 05-200 Czarna (Wołomin)

Informacje o osobach bezdomnych przebywających na terenie gminy można zgłosić do:

  1. Ośrodka Pomocy Społecznej w Markach przy ul. Kościuszki 39a   (od pon. do pt. w godz. 8-16, środy 8-18).
  2. Komisariatu Policji w Markach przy ul. Sportowej 5 (całodobowo).

Dodatkowe informacje na temat schronienia i pomocy można uzyskać TUTAJ

Zwracamy się z apelem o to, aby nikt z nas nie pozostawał obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur. Nasze wspólne zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.
Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie!

TS/ KGP
6 lutego 2023, godz. 07:41
#Miasto #Ośrodek Pomocy Społecznej #Zdrowie #Bezpieczeństwo

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry