bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

PIT dla Marek = inwestycje

Twój PIT dla Marek, benefity dla Ciebie

Czy wiecie, że jest nas w Markach coraz więcej? W styczniu 2023 r. liczba osób zameldowanych na pobyt stały przekroczyła 37 tys. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że należymy do niedużej grupy miast, w których przybywa mieszkańców. Pewnie byłoby jeszcze więcej, gdyby wszyscy meldowali się w naszym mieście. Ale nie o statystyki tu chodzi…

– Dzięki Waszym dobrym decyzjom możemy zwiększyć możliwości inwestycyjne miasta. Metoda, która do tego prowadzi, praktycznie nic nie kosztuje nowego mieszkańca. Wystarczy zameldować się w Markach lub wskazać nasze miasto jako miejsce zamieszkania w rocznym zeznaniu PIT – mówi Jacek Orych, burmistrz Marek.

Co roku miasto organizuje akcję „Tu mieszkam, tu płacę podatki, tu zyskam nowe inwestycje”. Dlaczego ten PIT jest taki ważny? Wynika to z rozwiązań ustawowych. Ponad 38% podatku dochodowego, który tak czy owak płacą fiskusowi mieszkańcy, trafia do samorządów. Są to ogromne kwoty.

Mieszkaniec Marek za pośrednictwem PIT wnosi do miejskiej kasy ok 1600 zł rocznie. I za to dziękujemy. W tym roku będzie to łącznie ponad 61 mln zł.

Ci, którzy wskazują Marki w zeznaniu rocznym mogą korzystać z licznych benefitów, przygotowanych przez miasto specjalnie dla nich. Wśród najpopularniejszych znajduje się Marecka Karta Mieszkańca, która uprawnia do zniżki na basen i u ponad 80. partnerów akcji, dodatkowych punktów do przedszkola czy bezpłatnych zajęć dla dzieci.

Szacujemy, że w Markach mieszka około 10 tys. osób bez meldunku. A to oznacza, że do wspólnej kasy mogłoby trafić dodatkowo 16 mln zł. To naprawdę dużo pieniędzy na miejskie inwestycje.

– Naprawdę niewiele potrzeba, by zmienić tę sytuację. Są trzy rozwiązania. Można zameldować się w Markach (zobacz, jak to zrobić). Wniosek można złożyć osobiście w ratuszu lub elektronicznie. Drugim rozwiązaniem jest złożenie formularza aktualizacyjnego ZAP3. Wówczas nie trzeba dokonywać przemeldowania, ale oczywiście w rocznym zeznaniu podatkowym jako miejsce zamieszkania należy wskazać Marki – mówi Paweł Pniewski, zastępca burmistrza.

Trzecie rozwiązanie daje platforma "Twój ePit". Wystarczy w niej zmienić adres zamieszkania na marecki.

Proste, prawda?

 

zdjecie
fot. 1

Aktualności

123......25 następna strona

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry