bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Dowód osobisty

Zmieniły się dane zawarte w twoim dowodzie osobistym? A może kończy się ważność twojego dowodu osobistego albo twój zwykły dowód jest jeszcze ważny, a chcesz mieć e-dowód? Zbliżają się twoje 18 urodziny i chcesz wyrobić swój pierwszy dowód? Możesz to zrobić w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania, lub przez internet. Sprawdź, jak uzyskać dowód osobisty.

Od stycznia 2024 r. weszły w życie zmiany w dowodach osobistych. Nie trzeba wypełniać papierowych formularzy, aby złożyć wniosek o wydanie dokumentu. Można go składać w formie cyfrowej i podpisać na specjalnie do tego przeznaczonym urządzeniu, tzw. signature pad.

W praktyce oznacza to m.in., że wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć przedkładając jedno zdjęcie (wymogi zdjęć dowodowych), oraz dotychczasowy dowód osobisty lub paszport (bez papierowego wniosku).

Wniosek o dokument od stycznia br. można złożyć online. Zostanie zatwierdzony naszym podpisem elektronicznym. Jeśli składasz wniosek przez internet, musisz uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Na wizytę w urzędzie masz 30 dni od złożenia wniosku przez internet. Po tym terminie twój wniosek nie zostanie zrealizowany (pozostanie bez rozpoznania).

Jeżeli utraciłeś dowód osobisty niezwłocznie zgłoś jego utratę w dowolnym urzędzie gminy lub przez Internet.

Nowe dowody osobiste zawierają odciski palców oraz podpis posiadacza takiego dokumentu tożsamości. Dzięki temu dowody osobiste są bardziej bezpieczne.

Okres ważności nowych dowodów osobistych:

 • 10 lat – dla osób od 12. roku życia
 • 5 lat – dla osób do 12. roku życia
 • 12 miesięcy – dla osób, od których chwilowo nie można pobrać odcisków palców

Ważne informacje:

 • Jeśli Twój dowód osobisty nadal jest ważny – nie musisz go wymieniać
 • Złożenie wniosku o dowód osobisty (pobranie odcisków palców) oraz odbiór dokumentu (potwierdzenie tożsamości) wymaga wizyty w urzędzie
 • Jeśli Twoje dziecko nie ukończyło 12 lat, wniosek o dowód dla córki lub syna możesz złożyć elektronicznie, ale jeśli ukończyło 5 lat musi być obecne przy odbiorze dowodu.
 • Jeśli składasz w urzędzie wniosek o dowód osobisty dla dziecka powyżej 5 roku życia, to też musi być ono obecne.

Odciski palców są w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Nie pobiera się ich od:

 • dzieci poniżej 12. r. życia
 • osób, od których pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe
 • Odciski palców są przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych wyłącznie w celu wydania dowodu osobistego
 • Podpis jest w warstwie graficznej dowodu osobistego każdej osoby, która ukończyła 12 rok życia. Podpisu nie będzie w dowodzie osoby, która nie może złożyć podpisu

Wszelkie informacje, w tym jak korzystać z e-dowodu, znajdziecie TUTAJ

zdjecie

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry