bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Walka ze smogiem

Gmina przystąpiła do sporządzenia Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE). Jego realizacja daje szansę na uzyskanie dotacji do wymiany ogrzewania, czego efektem będzie poprawa stanu powietrza atmosferycznego w naszym mieście.

Sprawdź jakość powietrza TUTAJ

W 2018 r. Marki przyznały dofinansowanie na wymianę pieców węglowych na oparte na czystszym paliwie. Wnioskujący mógł otrzymać maksymalnie 8 tys. zł, nie więcej jednak niż 75 proc. kosztów kwalifikowanych. Pula przeznaczona na ten projekt (150 tys. zł) błyskawicznie została wykorzystana przez mieszkańców. Do ratusza wpłynęło 41 wniosków, 19 z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie. Ostatecznie wymieniono 15 przestarzałych pieców. W 2019 r. wartość 22 dotacji sięgnęła prawie 170 tys. zł. W tym roku na ten cel mamy 180 tys. zł.


We wrześniu 2018 r. ruszył również rządowy program „Czyste powietrze”. Dzięki niemu właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynków: ocieplenie domu, wymianę okien i starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego. Osoby, których dochody są najniższe, mogą starać się o dotację w wysokości 90  proc. kosztów kwalifikowanych, a suma wsparcia dotacyjnego nie może przekroczyć 53 tys. złotych.


Efekty nadmiernej niskiej emisji są najbardziej odczuwalne w okresie zimowym - w pełni sezonu grzewczego, ponieważ niska emisja powstaje w wyniku procesów spalania paliw, przede wszystkim złej jakości węgla (oraz innych paliw) w starych, niskosprawnych piecach i kotłach.

Od 1 lipca 2018 roku na Mazowszu nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (np. mokrego drewna).

Jeżeli ogrzewasz dom kotłem tradycyjnym, zalecamy palenie:

  • węglem kamiennym gruboziarnistym,
  • ekogroszkiem,
  • pelletem,
  • brykietem,
  • biomasą drzewną,
  • drewnem sezonowanym (np. buk, brzoza, dąb, grab).


Kupując paliwo na opał mieszkańcy Mazowsza powinni domagać się od sprzedawców certyfikatów/dokumentów potwierdzających (na piśmie) odpowiednie parametry zakupionego towaru. Zakup powinien zostać udokumentowany dowodem sprzedaży (paragonem lub fakturą). Te dokumenty będą stanowiły dowody w trakcie przeprowadzania kontroli jakości paliw stosowanych przez mieszkańców.

zdjecie
fot. 1

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry