bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Uczciliśmy 104. rocznicę odzyskania Niepodległości

Patriotyczne obchody na Strudze, w MOK oraz przy Skwerze Pamięci Narodowej w obiektywie aparatu.

Obchody Święta Niepodległości w Markach rozpoczęły się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w Strudze, gdzie o godz.12.00 druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach podnieśli flagę RP na nowy maszt. Maszt z flagą Rzeczypospolitej Polskiej został sfinansowany w ramach projektu "Pod biało-czerwoną" pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego (Marki 11 listopada 2022) i będzie służył mieszkańcom podczas wydarzeń patriotycznych obchodzonych w tej lokalizacji.

Tradycyjnie już po godz.15.30 uroczystości przeniosły się do Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego. Wykład „Zawsze wierny. Tragiczne losy Walerego Sławka" wygłosiła Agnieszka Lużyńska. Interesujące fakty z życia byłego premiera II RP i bliskiego współpracownika marszałka Józefa Piłsudskiego przeplatane były wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych, a uroczystość tradycyjnie zakończyła się serwowaniem tortu dla Niepodległej.

Wieczorne uroczystości odbyły się przy pomniku X Powieszonych na Skwerze Pamięci Narodowej. Wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu i składanie wieńców to stałe elementy mareckich obchodów. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy Marek, przedstawiciele ugrupowań politycznych, mareckich szkół, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń.  Podczas obchodów głos zabrali burmistrz Jacek Orych i posłanka na Sejm RP Kinga Gajewska. Burmistrz w przemówieniu przypomniał, że wolna Ojczyzna to dar, ale i obowiązek: nasz i przyszłych pokoleń.

Dziś możemy cieszyć się wolną Polską. Historia mówi o tym, jak wiele zależy od dokonywanych przez nas wyborów. Pokazuje, jak ważne jest wychowanie młodego pokolenia w duchu poszanowania patriotycznych wartości. Naszym obowiązkiem jest troszczyć się o to, aby dzieje naszego regionu i kraju zapadły głęboko w serca młodych Polaków. Od nich bowiem zależeć będzie przyszłość nas jako społeczeństwa i dalsze losy naszego kraju - mówił Jacek Orych.

Następnie wieńce pod pomnikiem złożyli posłowie, przedstawiciele mareckich szkół, organizacji pozarządowych oraz partii politycznych. W imieniu mieszkańców miasta Marki wieniec złożyli: honorowy obywatel miasta Marki porucznik Leopold Kielak, burmistrz Jacek Orych oraz przewodnicząca rady miasta Agnieszka Lużyńska wraz z radnymi.

Po uroczystości mieszkańcy i harcerze ułożyli biało-czerwoną flagę ze zniczy, a następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę.

Więcej zdjęć w naszej galerii na FB.

Dziękujemy, że mogliśmy uczcić wspólnie Narodowe Święto Niepodległości.

WPZ
14 listopada 2022, godz. 09:57
#Miasto #Organizacje pozarządowe #Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego #Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II #Szkoła Podstawowa Nr 2 #Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920r #Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Stefa Roweckiego Grota" #Zespół Szkół Nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
fot. 13
fot. 14
fot. 15
fot. 16
fot. 17
fot. 18
fot. 19
fot. 20
fot. 21
fot. 22
fot. 23
fot. 24

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry