Patriotyczne obchody na Strudze, w MOK oraz przy Skwerze Pamięci Narodowej w obiektywie aparatu.
Obchody Święta Niepodległości w Markach rozpoczęły się przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej w Strudze, gdzie o godz.12.00 druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach podnieśli flagę RP na nowy maszt. Maszt z flagą Rzeczypospolitej Polskiej został sfinansowany w ramach projektu "Pod biało-czerwoną" pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego (Marki 11 listopada 2022) i będzie służył mieszkańcom podczas wydarzeń patriotycznych obchodzonych w tej lokalizacji.
Tradycyjnie już po godz.15.30 uroczystości przeniosły się do Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego. Wykład „Zawsze wierny. Tragiczne losy Walerego Sławka" wygłosiła Agnieszka Lużyńska. Interesujące fakty z życia byłego premiera II RP i bliskiego współpracownika marszałka Józefa Piłsudskiego przeplatane były wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych, a uroczystość tradycyjnie zakończyła się serwowaniem tortu dla Niepodległej.
Wieczorne uroczystości odbyły się przy pomniku X Powieszonych na Skwerze Pamięci Narodowej. Wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu i składanie wieńców to stałe elementy mareckich obchodów. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy Marek, przedstawiciele ugrupowań politycznych, mareckich szkół, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. Podczas obchodów głos zabrali burmistrz Jacek Orych i posłanka na Sejm RP Kinga Gajewska. Burmistrz w przemówieniu przypomniał, że wolna Ojczyzna to dar, ale i obowiązek: nasz i przyszłych pokoleń.
Dziś możemy cieszyć się wolną Polską. Historia mówi o tym, jak wiele zależy od dokonywanych przez nas wyborów. Pokazuje, jak ważne jest wychowanie młodego pokolenia w duchu poszanowania patriotycznych wartości. Naszym obowiązkiem jest troszczyć się o to, aby dzieje naszego regionu i kraju zapadły głęboko w serca młodych Polaków. Od nich bowiem zależeć będzie przyszłość nas jako społeczeństwa i dalsze losy naszego kraju - mówił Jacek Orych.
Następnie wieńce pod pomnikiem złożyli posłowie, przedstawiciele mareckich szkół, organizacji pozarządowych oraz partii politycznych. W imieniu mieszkańców miasta Marki wieniec złożyli: honorowy obywatel miasta Marki porucznik Leopold Kielak, burmistrz Jacek Orych oraz przewodnicząca rady miasta Agnieszka Lużyńska wraz z radnymi.
Po uroczystości mieszkańcy i harcerze ułożyli biało-czerwoną flagę ze zniczy, a następnie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę.
Więcej zdjęć w naszej galerii na FB.
Dziękujemy, że mogliśmy uczcić wspólnie Narodowe Święto Niepodległości.
WPZ
14 listopada 2022, godz. 09:57
#Miasto #Organizacje pozarządowe #Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego #Zespół Szkół Nr 1 im. Jana Pawła II #Szkoła Podstawowa Nr 2 #Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Pomnik Zwycięstwa 1920r #Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Stefa Roweckiego Grota" #Zespół Szkół Nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia
© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03
BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa