bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Oddaliśmy hołd bohaterom, którzy walczyli o Polskę do końca

27 września o godz. 12.00 przed pomnikiem w Markach upamiętniającym walki żołnierzy Armii Krajowej II Rejonu „Celków” obchodziliśmy święto Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów i odśpiewaniem hymnu polskiego. Zastępca Burmistrza Paweł Pniewski przywitał przedstawicieli mieszkańców i uczniów mareckich szkół i kombatanta pułkownika Leopolda Kielaka. W krótkim przemówieniu przypomniał w jak tragicznym położeniu znalazła się nasza ojczyzna po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września i rozpoczęciu wojny na dwa fronty. Następnie oddał głos prezesowi seniorowi mareckiego OSP – Antoniemu Widomskiemu.

Pan Antoni przypomniał, że nie byłoby Polskiego Państwa Podziemnego, gdyby nie chęć oporu polskich obywateli, którzy nie składali broni i walczyli z okupantem bardzo wieloma sposobami.

Państwo Podziemne to struktura cywilna i wojskowa, o czym musimy pamiętać. I chociaż prawie wszyscy wiemy czym zajmowało się ramię zbrojne - Służba Zwycięstwu Polski - czy potem Armia Krajowa, to czasem zapominamy, że istniały też ogromne struktury cywilno - administracyjne jak Rząd RP na uchodźstwie, wymiar sprawiedliwości, ministerstwa skarbu i zdrowia czy delegatura krajowa - dodaje historyk.

Polskie Państwo Podziemne to także tajne nauczanie tysięcy dzieci, pro polskie przedstawienia, akcje małego sabotażu czy rozrzucanie antyniemieckich ulotek. Nie można zapominać, że za tego typu działania groziły okrutne kary. Polskim Państwem kierował Rząd RP na uchodźstwie. Tego typu organizacja była fenomenem w skali Europy, nigdzie poza Polską nie istniał tak prężny ruch oporu wobec okupantów.

Następnie delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem a wice-burmistrz Paweł Pniewski podziękował przybyłym za udział w obchodach.

Doceńmy trud naszych przodków, którzy w okrutnych wojennych czasach nie pozwolili by Polska zginęła.

27 września to święto uchwalone przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (11 września 1998 r.) dla uczczenia pamięci Polaków, którzy w 1939 roku powołali do życia tajne państwo ze wszystkimi jego strukturami: parlamentem, do którego weszli przedstawiciele wszystkich partii, rządem, wymiarem sprawiedliwości, skarbem i gospodarką, szkolnictwem, zdrowiem i pomocą społeczną, kulturą, a także armią. Polskie Państwo Podziemne działało na terenach okupowanych od 1939 do 1945.

 

 

WPZ
27 września 2023, godz. 13:48
#Miasto #Szkoła Podstawowa Nr 2 #Zespół Szkół Nr 1 #Zespół Szkół Nr 2

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 6
fot. 7
fot. 8

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry