bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Wstyd! Po prostu wstyd!

Szanowna młodzieży! Jak można się tak zachowywać w takim miejscu!

Minęło zaledwie kilka dni od uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Markach. Z wielką powagą i godnością wciągaliśmy flagę Polski na maszt, składaliśmy symboliczne wiązanki oraz wspólnie z mieszkańcami i harcerzami układaliśmy biało-czerwoną flagę ze zniczami na Skwerze Pamięci Narodowej.

Uroczystości rozpoczęliśmy w samo południe, 10 listopada, wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im rtm. Witolda Pileckiego (oddział w Markach). Młodzi ludzie, ubrani w biało-czerwone barwy i mundury wojskowe, z największą czcią oddali hołd tym, którzy polegli za upragnione zwycięstwo i wolność naszych rodaków. Patrząc na twarze naszej młodzieży widać było w nich wyraźnie wzruszenie i ogromną powagę.

Nie wszyscy postanowili tak samo czcić ten dzień. Na pewno nie grupa młodzieży, w której znalazł się 14-latek i dwóch 16-latków. Młodzi ludzie, w miejscu tak ważnym na mapie historycznej miasta, postanowiło w inny, niestety chuligański sposób spędzić wieczór. Przewracanie zniczy, rozrzucanie wiązanek, wchodzenie na pomnik czy w końcu oddanie moczu w miejscu publicznym urządzonym w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego, stanowią czyny haniebne i niedopuszczalne. Zarejestrowały to kamery monitoringu, a jego operator poinformował policję. Patrol pojawił się na miejscu i spisał dane uczestników tego wydarzenia.

Na takie zachowanie nie będzie naszej zgody! Nie możemy i nie będziemy tolerować tego typu łobuzerskich ekscesów! Zero tolerancji dla aktów wandalizmu!

Obserwując i rejestrując ostatnie zdarzenia jakie miały miejsce na terenie naszego miasta w tym niszczenie nowych wiat przystankowych (wybijanie szyb), na które nasze miasto przeznaczyło znaczne środki finansowe, oraz zdarzenie z 10 listopada, podjęliśmy decyzję o przekazaniu posiadanych materiałów, w tym zapisu miejskiego monitoringu mareckiej Policji, która zadecyduje o toku dalszego postepowania wobec osób, które dopuściły się tak haniebnego czynu jak znieważenia miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego.

Skwer Pamięci Narodowej w Markach to miejsce, gdzie co roku obchodzimy uroczystości charakterze patriotycznym i narodowym. To miejsce historyczne: w październiku 1942 r. w Markach doszło do niemieckiej zbrodni. Okupant stracił 10 niewinnych osób w odwecie za akcję Armii Krajowej „Wieniec”. To miejsce upamiętnia Pomnik 10 Powieszonych usytuowany w centralnym miejscu skweru.

Za pomnikiem znajduje się pergola, której centralną częścią jest mur z tablicami o treści historycznej. Można tu przeczytać daty najważniejszych wydarzeń z dziejów Polski, cytat marszałka Józefa Piłsudskiego oraz najważniejsze bitwy z udziałem polskiego oręża. W murze znajdują się również dwie szklane cegły, w których umieszczono ziemię z Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie i Cmentarza na Rossie w Wilnie. Symbolizują one łączność z Polakami, którzy pozostali po II wojnie światowej poza narzuconymi nam granicami.

Szanowni mieszkańcy Marek. Widząc wszelkiego rodzaju akty wandalizmu, chuligaństwa, reagujmy, nie bądźmy obojętni. Zgłaszajmy je Policji, lub na marecki telefon alarmowy 501437802221291188.

TS
15 listopada 2023, godz. 10:16
#Miasto #Bezpieczeństwo

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry