bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Mniej smogu, więcej lepszego powietrza

Wymienimy źródła ciepła w 170 lokalach komunalnych

Dziś podpisaliśmy umowę, dzięki której wymienimy źródła ciepła w sporej części domów komunalnych. Na zlecenie naszego Zakładu Usług Komunalnych zwycięzca przetargu – ostrołęcka firma ASH Remigiusz Skowroński – dokona takiej operacji w 170 lokalach. W większości z nich znajdują się stare piece tzw. kopciuchy.

Zamienimy je na ogrzewanie gazowe, co w sezonie grzewczym spowoduje zmniejszenie tzw. niskiej emisji, szkodliwej dla zdrowia. Zadanie będzie realizować głównie w dwóch lokalizacjach – osiedlach Wspólna i Grunwaldzka – informuje Jacek Orych burmistrz Marek.

Zwycięska firma będzie mieć 24 miesiące na realizację tego zadania. Najpierw na podstawie gotowego programu funkcjonalno-użytkowego przygotuje projekty i uzyska prawomocne pozwolenia na budowę. Będzie mieć na to 9 miesięcy. Potem ruszą roboty związane z wymianą źródeł ciepła. Po ich zakończeniu będziemy dysponować 60-miesięczną gwarancję. Całe zadanie będzie kosztować 4,78 mln zł. Tak naprawdę po naszej stronie będzie 28 proc. kosztów. Zdobyliśmy bowiem dofinansowanie z programu Polski Ład w wysokości 3,47 mln zł.

Dzięki temu skokowo przyśpieszymy wymianę kopciuchów w naszym mieście. Do tej pory dofinansowywaliśmy indywidualną wymianę pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. W ten sposób pomogliśmy już ponad 90 właścicielom nieruchomości. Już niedługo do tej liczby dodamy 170 punktów na mapie Marek – dodaje Paweł Pniewski, zastępca burmistrza Marek.

TM
20 listopada 2023, godz. 13:28
#Miasto #Zdrowie #Zakład Usług Komunalnych

zdjecie
fot. 1

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry