bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

O turystyce i rekreacji w Markach i powiecie

Spotkanie studyjne w MCER

Nasze miasto i jego mieszkańcy udzielają wsparcia Fundacji Ogarnij Emocje, która realizuje zadanie publiczne zlecone przez Powiat Wołomiński pod nazwą „Przeprowadzenie audytu turystycznego powiatu wołomińskiego”. 

W ubiegły piątek (26 czerwca) gościliśmy przedstawicieli sąsiednich gmin i miast, starostwa wołomińskiego, środowisk harcerskich, organizacji pozarządowych oraz znawców historii naszego miasta. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego (MCER), jednego z najnowocześniejszych budynków w kraju, wybudowanego m.in. z myślą o aktywnym wypoczynku.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania potencjału turystycznego Marek. Naszym oparciem jest właśnie infrastruktura do rekreacji i sportu – ścieżki rowerowe, miejsca spotkań, basen i boiska. Są nimi również miejsca związane z historią oraz cykliczne wydarzenia kulturalne, które niestety w tym roku wyhamował COVID-19.

- Nasze miasto szybko się rozwija. Atrakcyjne tereny mieszkaniowe i nowe obiekty oświatowe, otoczone kompleksem leśnym Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, przyciągają nowych mieszkańców. Staramy się poprawić jakość życia – tak, by mogli wypoczywać bez konieczności dalekich podróży – tłumaczy Monika Banaszek z UM Marki.

W ostatnich latach powstało sporo różnych inwestycji, dedykowanych szeroko rozumianej rekreacji:

- wybudowane pod koniec 2019 r Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne daje możliwość skorzystania z pływalni połączonej z saunami, sali sportowej, zespołu boisk i mobilnego miasteczka drogowego

- również pod koniec 2019 r. zakończyły się prace przy budowie placu miejskiego przy ul. Sportowej, na którego terenie znajdują się m.in. park linowy, siłownia plenerowa, strefa ćwiczeń i zespół wodnych atrakcji (na razie nieczynny z powodu obostrzeń epidemiologicznych

- rowerzyści mogą korzystać z dróg rowerowych, które powstawały dzięki unijnemu dofinansowaniu. Takie szlaki powstały m.in. wzdłuż rzeki Długiej (łączy Marki z PKP Zielonka), Zygmuntowskiej-Zagłoby, Sosnowej-Kościuszki, Głównej, Sowińskiego, Sportowej. W budowie jest odcinek między węzłem obwodnicy a Centrum Handlowym M1 (po obu stronach jezdni).

- rowerzystom dedykowany jest również pumptrack na rogu Okólnej i Grunwaldzkiej.

- mogą oni korzystać także z wypożyczalni rowerów miejskich KołoMarek, kompatybilnych z warszawskim Veturilo.

- dzieci mogą się cieszyć w nowych placów zabaw. Oprócz obiektu przy Sportowej powstały: podwórko Nivea na rogu Żeromskiego i Zygmuntowskiej, plac przy skwerze księdza Markiewicza oraz zmodernizowany został plac przy Wrzosowej.

- część inwestycji powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Są to np. strefa relaksu na Zieleńcu, ogród zmysłów przy Sowińskiego, siłownie plenerowe przy Grunwaldzkiej i Stawowej

- Staramy się dbać o przestrzeń historyczną. W ubiegłym roku przebudowaliśmy otoczenie Pomnika Dziesięciu Powieszonych. Powstał tam Skwer Pamięci Narodowej. Remontujemy też zabytkowe kamienice Briggsów, które nabierają dawnego blasku. W budynkach, które powstały dzięki angielskim przemysłowcom, działają Marecki Ośrodek Kultury oraz miejskie liceum– dodaje Monika Banaszek

W trakcie spotkania wszyscy uczestnicy wymienili doświadczenia w zakresie turystyki oraz przedstawili sposób integracji różnych środowisk jako narzędzia w promowaniu turystyki miast i gmin naszego powiatu.

Przypominamy, że do 15 lipca trwa ankieta, realizowana przez Fundację Ogarnij Emocje.

"Informacje, jakimi się Państwo z nami podzielicie, pozwolą określić stopień turystycznej aktywności mieszkańców i turystów powiatu wołomińskiego” – informuje fundacja.

Link do ankiety TUTAJ

 

Autor zdjęć: Michał Kamiński na zlecenie Fundacji Ogarnij Emocje.

AT
1 lipca 2020, godz. 08:18
#Miasto #KołoMarek

zdjecie
fot. 1
fot. 2

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, 22 781 10 03

BYCHOWSKI - strony internetowe, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry