bip.marki.pl facebook.com instagram.com twitter.com youtube.com

Pola nadziei po raz kolejny w Markach

Dzieci tradycyjnie posadziły żonkile - symbol nadziei

Kolejny już raz w Markach odbyło się sadzenie „Pól Nadziei”. Tym razem 13 października 2020 r. dzieci ze szkoły Ad Astra wraz z przedstawicielami hospicjum domowego księży Marianów z Warszawy, z udziałem burmistrza Jacka Orycha wysadzili ponad 300 żonkili na skwerze Żołnierzy Wyklętych.  

Październik jest miesiącem walki z rakiem, dlatego akcja ta dedykowana jest przede wszystkim osobom z chorobami nowotworowymi jak i tym, u których ukryty jest lęk przed zachorowaniem.

Pola Nadziei to program stworzony 60 lat temu przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Celem programu jest pozyskanie środków na potrzeby hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Organizatorem i koordynatorem akcji w Polsce jest Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.

Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia.

Co roku w październiku z okazji Międzynarodowego Dnia Opieki Hospicyjnej, w geście solidarności z osobami znajdującym się w terminalnym okresie choroby nowotworowej, w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi sadzi żonkile, propagując zasady opieki paliatywnej poprzez edukację społeczną oraz kwestując na rzecz hospicjów.

 

WPZ
13 października 2020, godz. 13:49
#Miasto #Organizacje pozarządowe

zdjecie
fot. 1
fot. 2
fot. 3

Menu

© Miasto Marki 05-270 Marki, Al. Piłsudskiego 95, www.marki.pl, 22 781 10 03

ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Marki, Warszawa

skocz do góry